Kolor w fotografii – Koło kolorów (colour wheel)

Kolor w fotografii – Koło kolorów (colour wheel)

30 września 2013 0 przez Tomasz

Kolor jest nieodłączną częścią współczesnej fotografii – większość zdjęć które wykonujemy jest właśnie kolorowych. Warto wiedzieć jakie kolory dobrze ze sobą współgrają a jakie nie. Zaczynamy serię artykułów dotyczących znaczenia koloru w sztuce fotograficznej (i nie tylko). Pierwszy wpis – podstawa interakcji pomiędzy kolorami przedstawiona w postaci tzw. koła kolorów (ang. colour wheel).

 

Koło kolorów

Koło kolorów

Koło kolorów (Colour wheel)

Koło kolorów zawiera 3 barwy podstawowe (czerwoną, zieloną oraz niebieską) oraz 5 barw „drugoplanowych” które powstały z połączenia barw podstawowych. Jest to moim zdaniem jeden z najlepszych sposobów na naukę kolorów oraz ich wpływu na późniejszy odbiór i emocje panujące na fotografii.

 

Kolory kontrastowe

Kolory które tworzą kontrastowe połączenia znajdują się po przeciwnych stronach koła (np. kolor pomarańczowy i niebieski). Umieszczenie na zdjęciu dwóch kolorów które znajdują się po przeciwnych stronach koła kolorów zwiększy kontrast pomiędzy elementami zdjęcia.

 

Kolory harmonijne

Im dane dwa kolory znajdują się bliżej siebie na kole kolorów tym współgrają ze sobą w bardziej harmoniczny sposób. Np. Zdjęcie które jest w odcieniach pomarańczy oraz żółci jest spokojne oraz harmonijne. Umieszczenie na nim nawet malutkiego elementu w kolorze niebieskim (znajdującego się po przeciwnej stronie koła) skupi na nim całą uwagę widza poprzez duży kontrast.