Kolor w fotografii – symbolika kolorów

Kolor w fotografii – symbolika kolorów

1 października 2013 0 przez Tomasz

Poszczególne kolory posiadają różną „moc” i symbolikę, jeżeli chcemy tworzyć fotografie na najwyższym poziomie warto wiedzieć co oznaczają poszczególne barwy i jak je łączyć na zdjęciach w celu osiągnięcia zaplanowanego efektu.

 

Kolor czerwony

Przykład wyróżniającego działania koloru czerwonego

Przykład wyróżniającego działania koloru czerwonego

Kolor czerwony jest najbardziej wyrazistym kolorem, wyróżnia się bardzo intensywnie w połączeniu z dowolną barwą. Dlatego część osób ubiera się na czerwono w celu wyróżnienia się i bycia zauważonym w tłumie. Czerwień nasuwa nam skojarzenia z krwią, pasją, niebezpieczeństwem, miłością oraz gorącem. Barwa czerwona umieszczona na zdjęciu potrafi, nawet w małej ilości, zdominować cały obraz i skupić całą uwagę na elemencie w tym kolorze. Przykładowo na zdjęciu przedstawiającym pole żółtych tulipanów oraz jeden kwiat w kolorze czerwonym i tak cała uwaga zostanie skupiona na kwiacie w kolorze czerwonym.

 

Kolor niebieski

Barwa niebieska w pozytywnym wydaniu

Barwa niebieska w pozytywnym wydaniu

Kolor niebieski może mieć różne znaczenie w zależności od sposobu w jaki zostanie wykorzystany. Z jednej strony niebieski może oznaczać spokój, świeżość, pewność siebie, stabilność, przykładowo określenie „niebieska krew” jest używane jako określenie rodziny królewskiej. Z drugiej strony, kolor niebieski może oznaczać chłód, smutek, samotność itp. Przykładowo śnieżne krajobrazy w niebieskich chłodnych odcieniach wyrażają smutną stronę tej barwy, podczas gdy niebieskie morze oraz błękitne niebo ukazuje pozytywną stronę.

Kolor niebieski w swoim negatywnym znaczeniu

Kolor niebieski w swoim negatywnym znaczeniu

 

Kolor zielony

Barwa zielona oznacza świeżość, czystość

Barwa zielona oznacza świeżość, czystość

Barwa zielona symbolizuje świeżość, nowe życie oraz „czystość”. Ma właściwości relaksacyjne oraz przywołuje pozytywne skojarzenia z lasem, naturą. Wykorzystując filtr polaryzacyjny możemy zwiększyć nasycenie koloru zielonego dodatkowo potęgując wpływ kolorystyki na odbiorcę.

 

Kolor żółty

Kolor żółty powoduje pozytywne skojarzenia

Kolor żółty powoduje pozytywne skojarzenia

Żółty to ciepły kolor kojarzący się ze słońcem oraz złotem. Jego symbolika jest związana z pozytywnym myśleniem, szczęściem, optymizmem, ciepłem oraz latem. Z fotograficznego punktu widzenia barwa żółta jest pełna potencjału, mocno przyciąga wzrok, kojarzy się z czymś spokojnym oraz pozytywnym. Przykładowo, wyobraźmy sobie pole pokryte żółtymi kwiatami, nisko położonym słońcem oraz białymi obłokami na niebie, pozytywnie, prawda?