9 pytań które należy sobie zadać przed wykonaniem zdjęcia

9 pytań które należy sobie zadać przed wykonaniem zdjęcia

29 lipca 2014 0 przez Tomasz

Przyjęcie nawyku zadawania sobie chociaż części z prezentowanych tutaj pytań przed naciśnięciem spustu migawki radykalnie zwiększy jakość Waszych fotografii.

1) Jaką historię zamierzam opowiedzieć tym ujęciem?

Jest to bardzo ważne pytanie, odpowiedź na nie powinna pomóc w dokonaniu decyzji w zakresie kompozycji, kadrowania, ekspozycji itp. W rzeczywistości pytanie to brzmi „dlaczego chcę wykonać to zdjęcie oraz co chcę nim przekazać? Czy jest to jedynie sposób na zachowanie pamiątkowego obrazu danej sceny, czy staram się uchwycić emocje w danej chwili, czy jest to fotografia którą chciałbym komuś podarować/wysłać a może jest to część większej serii zdjęć? ”

2) Co jest najważniejszym punktem na fotografowanej scenie?

Który element w kadrze ma przyciągnąć uwagę, czy inne elementy nie są zbyt rozpraszające? Aby podkreślić znaczenie wybranego elementu możemy skorzystać np. z zasady trójpodziału.

3) Co znajduje się na pierwszym planie, co znajduje się w tle?

Jednym z najczęściej rozpraszających elementów zdjęcia jest tło. Sprawdźmy co znajduje się za obiektem który chcemy sfotografować, jakie pozostałe elementy zostaną zawarte w kadrze oraz czy nie będą odciągały wzroku od tego co naprawdę chcemy pokazać. Podobnie, sprawdźmy i przeanalizujmy elementy które znajdują się przed fotografowanym obiektem (na pierwszym planie). Jeżeli nie możemy wpłynąć w żaden sposób na to co znajduje się w tle, rozważmy wykorzystanie małej wartości przymknięcia przysłony (np. f/1.8) w celu rozmycia tła.

4) Czy znajduję się dość blisko fotografowanego obiektu?

Innym bardzo częstym błędem w fotografii jest wykonywanie zdjęć ze zbyt małej odległości. Fotografowany obiekt jest wtedy zbyt mały na zdjęciu. Obiekty które wypełniają kadr są o wiele bardziej dynamiczne i pokazują dużo więcej szczegółów. Aby uzyskać ten efekt, możemy podejść bliżej, przesunąć fotografowany obiekt bliżej lub wykonać zdjęcie z wykorzystaniem dłuższej ogniskowej.

5) Co jest głównym źródłem światła?

Zawsze należy się zastanowić w jaki sposób oświetlona jest fotografowana scena. Co jest głównym źródłem światła, w którym miejscu się znajduje, czy jest ono wystarczająco silne?

6) Czy kadr jest prosty?

To niesamowite, jak wiele dobrych zdjęć jest zepsutych z powodu krzywego kadrowania. Zawsze przed wykonaniem zdjęcia sprawdźmy czy nie występują ukośne horyzonty, pochylone osoby lub budynki.

7) Poziomo czy pionowo?

Niektóre sceny wyglądają lepiej gdy zdjęcie wykonane jest w kadrze poziomym, inne gdy kadr jest pionowy. Zależy to od zawartości sceny. Ogólna zasada mówi, że jeżeli na scenie przeważają elementy pionowe to należy zastosować kadr pionowy, jeżeli przeważają elementy poziome, to stosujemy kadr poziomy.

8) Czy muszę użyć statywu?

Bardzo często wykonujemy zdjęcie i nie zastanawiamy się długo czy utrzymamy aparat stabilnie podczas czasu naświetlania rzędu 1/30 s. Później, oglądając zdjęcie na komputerze zauważamy, że jednak się nie udało i zdjęcie jest nieostre. Jeżeli czas naświetlania spada nam poniżej 1/100 s. dla obiektywu o ogniskowej poniżej 100 mm. to powinniśmy już rozważyć wykorzystanie trójnoga.

9) Czy wykorzystanie filtra polaryzacyjnego poprawi wygląd zdjęcia?

Filtr polaryzacyjny może ogromnie zmienić wygląd fotografowanej sceny, pomyślmy czy redukcja odbić, przyciemnienie nieba, zwiększenie nasycenia kolorów oraz kontrastu poprawi wygląd gotowej fotografii?

Filtr Polaryzacyjny kołowy z powłoką antyrefleksyjną MRC (Multi Resistant Coating) o średnicy 62 mm