Jak wybrać dobrej jakości statyw w zależności od potrzeb

Jak wybrać dobrej jakości statyw w zależności od potrzeb

19 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Zakup statywu jest, wbrew pozorom, bardzo poważną decyzją która będzie miała ogromny wpływ na jakość wykonywanych zdjęć. Na jakość zdjęć wpływ ma przyjemność z użytkowania statywu a także łatwość regulowania jego ustawień. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość różnego rodzaju modeli od najtańszych plastikowych „statywów” po droższe od aparatów markowe statywy profesjonalne których cena powinna świadczyć o ich jakości oraz moim zdaniem powinny same chodzić i wykonywać zdjęcia skoro tyle kosztują 🙂

 

Aparat fotograficzny zamontowany na statywie

Aparat fotograficzny zamontowany na statywie, fot. ©sxc.hu

Pytania na jakie musimy znać odpowiedź przed zakupem statywu

  1. Jakiego typu zdjęcia chcemy wykonywać z jego pomocą (portrety, krajobrazy, wydarzenia sportowe, zwierzęta)
  2. Jakiego typu aparat będziemy na nim montować (kompaktowy czy lustrzankę z obiektywem)
  3. Ile maksymalnie pieniędzy możemy przeznaczyć na jego zakup
  4. Czy będziemy z nim dużo podróżować i zależy nam na mobilności i małym rozmiarze czy bardziej na dużej wadze i stabilności

 

Typ mocowanego aparatu

Aparat jaki pragniemy zamocować na statywie ma ogromny wpływ na ostateczny wybór. Jeżeli chcemy fotografować z wykorzystaniem lekkiego aparatu kompaktowego nie potrzebujemy kupować statywu ważącego 10 kg. Wystarczy nam lekki statyw który możemy bez trudu zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, wysoka mobilność to zaleta korzystania z aparatu kompaktowego więc warto z niej korzystać. Z drugiej strony, jeżeli chcemy wykonywać najwyższej jakości zdjęcia z wykorzystaniem naszej ciężkiej profesjonalnej lustrzanki cyfrowej z równie ciężkim obiektywem musimy zaopatrzyć się w naprawdę stabilny statyw. Zakup leciutkiego statywu i mocowanie na nim dużego aparatu grozi katastrofą i wywrotką całego kosztownego sprzętu.

 

Waga statywu

Niestety, jeżeli chodzi o statywy najczęściej obowiązuje zasada: im statyw jest cięższy tym bardziej stabilny. Do utrzymania aparatu kompaktowego wystarczy lekki statyw, sprawa komplikuje się gdy fotografujemy lustrzanką. Pamiętam moje początki fotografowania z wykorzystaniem lustrzanki w połączeniu z tanim statywem z marketu. Podczas uwieczniania jednego z wydarzeń masowych w Szczecinie gdy wiał leciutki wiatr, miałem ochotę wyrzucić go do rzeki ponieważ nie dawał rady utrzymać mojego aparatu z obiektywem w jednym miejscu nawet przy czasie naświetlania wynoszącym jedną sekundę. Zaraz po powrocie do domu zakupiłem stalowy statyw Slik Pro 330DX który służy mi z powodzeniem do tej pory i mogę go naprawdę polecić.

 

Rozmiar złożonego statywu

Kolejną bardzo istotną kwestią jest rozmiar statywu po jego złożeniu. Zawsze wygodniej jest schować nasz statyw do plecaka czy torby zamiast nosić go bezustannie w rękach. Jest to jeden z powodów dla którego postanowiłem zaopatrzyć się dodatkowo w malutki statyw Manfrotto MKC3-P01 który po złożeniu zajmuje tylko 43 cm i bez trudu mieści się w średniej wielkości plecaku. Niestety, jeżeli chodzi o jego stabilność mam kilka zastrzeżeń (oczywiście bez porównania do statywów „marketowych”). Większe podmuchy wiatru zaczynają nim drgać, ale dla mnie ważniejsza była w tym wypadku mobilność.   Zabieram go ze sobą gdy wiem, że będę musiał bardzo dużo spacerować a zdjęcia będę wykonywał tylko w miejscach w których będę osłonięty od wiatru, gdy bardziej zależy mi na stabilności i jakości biorę ze sobą Slik’a.

 

Głowice

Głowice do lepszej jakości statywów można dokupić osobno i zmieniać w zależności od sytuacji. Głowice statywów dzielą się najczęściej na głowice kulowe które posiadają tylko jedną rączkę do ustawienia położenia we wszystkich trzech wymiarach na raz, oraz głowice trzykierunkowe w których każdy wymiar ustawia się osobno. Głowice kulowe pozwalają na szybkie ustawienie aparatu, głowice trzykierunkowe są bardziej precyzyjne ale ustawienie każdego z wymiarów z osobna trwa dłużej.  Warto zwrócić uwagę na materiał, jakość wykonania, oraz płynność pracy głowicy.

 

Jak sprawdzić czy statyw jest dobrej jakości jeszcze przed zakupem

Gdy znajdujemy się w sklepie ze sprzętem fotograficznym istnieje kilka czynności które warto wykonać przed zakupem aby przekonać się o jakości statywu:

  • Czy nóżki statywu rozkładają się płynnie bez oporów,
  • Jak długo zajmuje nam złożenie oraz rozłożenie statywu
  • Opieramy się delikatnie na rozłożonym statywie, czy nogi się nie wyginają i nie rozjeżdżają,
  • Poruszamy nogami statywu aby sprawdzić czy nie ma luzów na łączeniach,
  • Sprawdzamy czy głowica statywu chodzi płynnie, nie ma przeskoków
  • Czy po zablokowaniu głowicy nie da się jej poruszyć (oczywiście, sprawdzamy to w granicach warunków jakie mogą wystąpić w naturalnych warunkach użytkowania, „nie szarpiemy nią na siłę”)
  • Czy regulacja głowicy jest łatwa i intuicyjna
  • Czy statyw po złożeniu zajmuje tyle miejsca ile przewidzieliśmy, jeżeli chcemy nosić go w plecaku warto zabrać go ze sobą i przymierzyć czy statyw się zmieści
  • Czy mocowanie na głowicy pozwala na szybkie zdjęcie i założenie aparatu
  • Czy cena wybranego statywu nas satysfakcjonuje, dobry statyw można kupić w cenie od ok. 200 – 300 złotych. Uważam, że jeżeli chcemy montować na nim sprzęt wart nierzadko kilka tysięcy złotych to nie warto oszczędzać i kupować statywu za 50 zł.