Ręczne ustawianie balansu bieli na podstawie wzorca bieli

Ręczne ustawianie balansu bieli na podstawie wzorca bieli

20 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Większość nowoczesnych aparatów cyfrowych posiada opcję ręcznego ustawiania balansu bieli na podstawie wcześniej wykonanego zdjęcia. Wystarczy wejść w ustawienia balansu bieli, wybrać zdjęcie wzorcowe na podstawie którego aparat ustawi dokładną wartość temperatury barwowej.

 

Jak zrobić zdjęcie wzorcowe do ustawienia ręcznego balansu bieli

Zdjęcie na podstawie którego aparat będzie w stanie ustawić balans bieli musi zawierać obiekt o kolorze białym lub szarym który pokrywa większość a najlepiej cały kadr. Bardzo dobrze do tego zadania nadają się białe lub szare kawałki tektury.

Ustawiamy taką kartkę w pewnej odległości przed aparatem tak aby zajmowała cały kadr i była oświetlona tym samym źródłem światła co scena którą będziemy fotografować. Aparat najlepiej przestawić w manualny tryb ustawiania ostrości ponieważ autofokus będzie miał duże problemy z ustawieniem ostrości na jednolitej powierzchni, a ostrość nie jest wymagana do poprawnego wykonania zdjęcia wzorcowego. Warto pamiętać o odpowiedniej ekspozycji zdjęcia, jeżeli kartka zostanie prześwietlona, ustawienie balansu bieli może być niemożliwe lub błędne.

 

Ustawianie balansu bieli na podstawie zdjęcia wzorcowego

Po wykonaniu zdjęcia wchodzimy w opcje aparatu, wybieramy ręczne ustawienie balansu bieli wg wzorca bieli, w aparatach Canon jest to ikonka:

Ikonka ręcznego balansu bieli na podstawie wzorca bieli w aparacie Canon

Ikonka ręcznego balansu bieli na podstawie wzorca bieli w aparacie Canon

Wybieramy wcześniej zrobione zdjęcie białej lub szarej karty i gotowe, po kilku sekundach aparat ustawi poprawną wartość temperatury barwnej. Teraz, możemy wykonywać zdjęcia z dobrze ustawionym balansem bieli do momentu zmiany warunków oświetleniowych, wtedy całą operację będzie trzeba powtórzyć.