matryca APS-C vs. matryca pełnoklatkowa wady i zalety

matryca APS-C vs. matryca pełnoklatkowa wady i zalety

21 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Częstym problemem podczas wyboru dobrej jakości lustrzanki cyfrowej jest decyzja dotycząca matrycy światłoczułej. Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje matryc montowanych w lustrzankach: matryca pełnoklatkowa oraz matryca typu APS-C. Jakie są różnice pomiędzy nimi oraz wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

 

Różnice pomiędzy matrycą pełnoklatkową i APS-C. Źródło: http://commons.wikimedia.org

Różnice pomiędzy matrycą pełnoklatkową i APS-C. Źródło: http://commons.wikimedia.org

 

Różnica romiaru sensora:

Aparat z matrycą pełnoklatkową wykorzystuje sensor o rozmiarze takim samym jak rozmiar pojedynczej klatki kliszy filmowej 35 mm. Aparatu typu APS-C zawierają mniejszy sensor o rozmiarze ustalonym na podstawie wielkości pojedynczej klatki kliszy systemu „Advanced Photographic System”.

 

Głębia ostrości

Im większy rozmiar wykorzystywanej matrycy tym głębia ostrości będzie mniejsza, niezależnie od wykorzystywanej ogniskowej obiektywu. Tak więc, większą głębie ostrości będziemy w stanie osiągnąć z wykorzystaniem matrycy APS-C w porównaniu z matrycą pełnoklatkową z wykorzystaniem tego samego obiektywu. Dlatego, aparaty z matrycą pełnoklatkową idealnie sprawdzają się w fotografii portretowej z płytką głębią ostrości. Z drugiej strony jeżeli fotografujemy z wykorzystaniem makro-obiektywu i zależy nam na osiągnięciu maksymalnej głębi ostrości, lepiej sprawdzi się aparat typu APS-C gdzie każdy milimetr głębi ostrości „jest na wagę złota”..

 

Długość ogniskowej obiektywu

Rozmiar matrycy ma wpływ na długość ogniskowej z jaką fotografujemy korzystając z tego samego obiektywu (Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule zatytułowanym ekwiwalent ogniskowej). Im mniejszy rozmiar matrycy tym dłuższa ogniskowa jest wykorzystywana. Podpinając obiektyw o ogniskowej 50 mm do aparatu pełnoklatkowego będziemy wykonywać zdjęcia z ogniskową 50 mm ale po podłączeniu tego samego obiektywu do matrycy APS-C fotografujemy już z ogniskową o długości 78,5 mm. Jest to ogromna zaleta dla fotografów sportowych lub dzikich zwierząt ponieważ dzięki temu możliwe jest osiągnięcie większych zbliżeń z wykorzystaniem tego samego obiektywu. Z drugiej strony, jeżeli zależy nam na fotografii krajobrazowej lub wnętrz z wykorzystaniem obiektywów o szerokim polu widzenia, lepiej sprawdzą się aparaty z „pełną klatką”.

 

Matryca pełnoklatkowa:

Zalety:

  • Pełne wykorzystanie możliwości obiektywów szeroko oraz super-szerokokątnych
  • Mniejsza głębia ostrości
  • Większe sensory cechują się mniejszym poziomem zaszumienia zdjęć

Wady:

  • Wysoka cena

 

Matryca APS-C

Zalety:

  • Niższa cena
  • Dłuższa ogniskowa obiektywu dla fotografów sportowych itp.
  • Większa głębia ostrości (idealne dla fotografii makro)

Wady:

  • Mniejszy sensor może generować większy szum na zdjęciach
  • Mniejsze pole widzenia z wykorzystaniem obiektywów szeroko oraz super-szerokokątnych