Zdjęcia do sklepów internetowych – na co zwrócić uwagę?

Zdjęcia do sklepów internetowych – na co zwrócić uwagę?

25 marca 2022 0 przez Tomasz

Na co zwrócić uwagę robiąc zdjęcia produktów do sklepów internetowych? Zebraliśmy dla Was kilka najważniejszych kwestii, które warto mieć „z tyłu głowy”.

Białe tło

Zdjęcia produktowe tzw. packshoty wykonuje się na białym tle. Jest to już standard w tej branży i zdjęcia z idealnie białym tle pojawiają się w zdecydowanej większości sklepów online. Używanie tego typu fotografii w swoich sklepach niesie za sobą także dodatkowe udogodnienia. Duże portale sprzedażowe, tzw. marketplace’y jak Allegro czy Amazon wymagają prezentacji oferowanych produktów na białym tle. Robiąc zdjęcia produktów do swojego sklepu w ten sposób jesteśmy już na to gotowi i nie musimy robić osobnych zdjęć do wymienionych portali.

Dokładne przedstawienie produktu

Przed wykonaniem sesji produktowej warto zaplanować jakie ujęcia należy wykonać. Dobrze wiedzieć na jakie elementy zwracają uwagę klienci i które trzeba obowiązkowo pokazać na zdjęciach. Absolutną podstawą jest wykonanie zdjęć produktu z każdej strony. Mile widziane jest dodanie także zbliżeń ukazujących najważniejsze elementy produktu. Sprawdźcie np. jak to robi sklep internetowy LadneTorby.pl. Każdy produkt jest pokazany na kilku-kilkunastu zdjęciach. Przykładowo, torby na ramię mają wykonane zdjęcia z przodu, z tyłu, z boku, wewnątrz i dodatkowe zbliżenia na detale.

Zdjęcie produktu z kategorii torby męskie na ramię w sklepie LadneTorby.pl

Odpowiednie oświetlenie

Już wiele lat temu minęły czasy w których wystarczyło zrobić zdjęcie amatorskim aparatem fotograficznym na w miarę gładkim tle (np. kartonie), aby z sukcesem prowadzić sprzedać w internecie. Konkurencja na rynku jest ogromna a zdjęcia są wizytówką i najważniejszym sposobem na pokazanie oferowanego produktu. Co tworzy piękne zdjęcie? Oczywiście piękne światło. Warto zatem zadbać o odpowiednie wyposażenie studia do fotografii produktów. Minimum to jedna-dwie lampy do doświetlenia tła i jedna-dwie lampy do oświetlenia produktu. Zalecamy do oświetlania produktów wykorzystać światło miękkie, czyli na lampy należy założyć softboxy.

Na rynku są dostępne aplikacje na telefony za pomocą których można wykonywać zdjęcia produktów i automatycznie je wycinać. Mimo, że działają one coraz lepiej to osobiście nadal uważam, że efekty uzyskiwane z ich pomocą jeszcze mocno odbiegają od jakości jaką możemy osiągnąć za pomocą profesjonalnego aparatu i oświetlenia.