Ile kosztuje sklep na Woocommerce?

Ile kosztuje sklep na Woocommerce?

25 marca 2022 0 przez Tomasz

Ile kosztuje sklep internetowy na systemie Woocommerce? Woocommerce to bardzo popularna darmowa wtyczka do systemu CMS WordPress. Z jakim kosztem musimy się liczyć jeżeli sklep założymy sobie sami (co swoją droga jest bardzo proste).

Hosting i domena

Sam system WordPress + Woocommerce jest darmowy, ale musimy mieć miejsce gdzie go zainstalujemy, czyli hosting. Nie chciałbym polecać konkretnego miejsca gdzie warto kupić serwer bo to temat na osobny post. Aby zainstalować Woocommerce’a potrzebować będziemy serwera z bazą danych SQL. Bardzo często można znaleźć oferty z promocyjnymi cenami za pierwszy rok dzięki czemu za niewielkie pieniądze (czasem rzędu kilkunastu zł) możemy popróbować naszych sił i najwyżej za rok nie przedłużać oferty lub przenieść się gdzieś indziej. Podsumowując, koszt hostingu za pierwszy rok to ok. kilkadziesiąt zł, ale docelowo musimy być gotowi na koszt rzędu 500-1000 zł rocznie. Jeżeli nie jesteście obeznani w kwestiach serwerów itd. to warto poszukać hostingu z autoinstalatorem WordPressa. Dzięki temu jednym przyciskiem z poziomu panelu zarządzania hostingiem zainstalujesz WordPressa bez konieczności wgrywania plików do odpowiedniego katalogu przez serwer FTP.

Drugim kosztem na pewno będzie domena, tutaj podobnie jak z hostingiem. Pierwszy rok rejestracji domeny to koszt kilku zł w promocji. Później liczmy średnio około 100 zł na rok. Jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie dodatkowej konfiguracji to warto kupić domenę i hosting w jednej firmie. Dzięki temu nie będzie trzeba robić przekierować DNS domeny od rejestratora na hosting tylko wszystko będzie w jednym panelu.

Wtyczki i szablony

Dodatkowe koszty opcjonalne to wtyczki i szablony. Na początek zacząć można z darmowym szablonem Storefront. Jednaj jego wygląd w darmowej wersji nie jest zbyt rewelacyjny. Nie oznacza to jednak, ze nie można z nim zacząć i wraz z pierwszymi zamówieniami zainwestować w coś lepszego. Koszty gotowego szablonu do własnoręcznej instalacji z różnymi wodotryskami i wyglądającego już profesjonalnie to kwoty rzędu 40-60 dolarów, kupuje się je np. na zagranicznej stronie Themeforest. Na początek nie liczymy tego kosztu bo nie jest on obowiązkowy.

Wtyczki, na początek nie potrzebujesz żadnej płatnej wtyczki. Poniżej przesyłam listę popularnych wtyczek, które są darmowe i wystarczą do prowadzenia sklepu internetowego wyposażonego w najważniejsze funkcje jak polskie płatności i wysyłka do paczkomatów:

  • Wtyczka Paczkomaty Inpost – Jest do pobrania za darmo z repozytorium WordPressa.
  • Wtyczka do szybkich płatności Przelewy24, Tpay, PayU – Wymienione serwisy dostarczają na swoich stronach darmowe i gotowe wtyczki do integracji systemu Woocommerce.
  • PayPal – Płatności wbudowane w system Woocommerce.

Czy na początek potrzebujesz więcej rozszerzeń? Uważam, że nie. Oczywiście z czasem mogą pojawić się potrzeby, ale jeżeli sprzedajesz standardowe produkty fizyczne na sztuki i będziesz je sam wysyłał do klientów, oraz kontrolował ich dostępności to nie potrzebujesz niczego więcej.

Podsumowanie

Podsumowując, ile kosztuje sklep na woocommerce? Tyle co hosting czyli ok. 500 zł rocznie (chociaż można znaleźć taniej) + domena za ok. 100 zł rocznie. To są jedyne koszty które musisz ponieść obowiązkowo. Ale korzystając z promocji za pierwszy rok w wielu firmach hostingowych zapłacisz łącznie nie więcej niż 100 zł. Uważam, że to uczciwa kwota, którą można zaryzykować aby zobaczyć czy uda Ci się wszystko samemu skonfigurować i osiągnąć sukces w e-commerce.

Jeżeli natomiast chciałbyś mieć bardzo rozbudowany sklep z różnymi automatyzacjami, mailingami, synchronizacjami, zaawansowanymi kalkulatorami i rozwiązaniami szytymi na miarę to koszty sklepu można zwiększać praktycznie w nieskończoność. Uważamy jednak, że na początek można sobie poradzić bez tak zaawansowanych systemów. Życzymy powodzenia!