Zalety obiektywu o ogniskowej 50 mm.

Zalety obiektywu o ogniskowej 50 mm.

12 września 2013 0 przez Tomasz

Często spotykam się z pytaniem jaki obiektyw warto kupić na początku jako uzupełnienie obiektywu typu Kit który był dołączony do lustrzanki cyfrowej. Kiedyś zadawałem sobie to samo pytanie i po kilku poradach które brzmiały identycznie zakupiłem obiektyw stałoogniskowy 50 mm. o jasności f/1.4. I powiem szczerze, był to najlepszy możliwy wybór na początek, dlaczego? postaram się przytoczyć kilka powodów (faktów).

Obiektyw stałoogniskowy 50 mm. ©sxc.hu

Obiektyw stałoogniskowy 50 mm. ©sxc.hu

Fotografowanie w ciemnych pomieszczeniach

Praktycznie wszystkie 50 – tki posiadają bardzo dobre możliwości fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych, ponieważ umożliwiają bardzo szerokie otwarcie przysłony (do wartości f/1.8, f/1.4 lub nawet f/1.2). W porównaniu do mojego standardowego kitowego obiektywu który pozwalał na otwarcie przysłony do maksymalnie f/4 była to przepaść i ogromne rozszerzenie możliwości fotografowania.

 

Niska cena

Obiektyw stałoogniskowy 50 mm można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze, najtańsza opcja firmy Canon jest w cenie ok. 400 – 450 zł ze światłem f/1.8. Czy można kupić nowy obiektyw innego typu (zoom, makro, szeroki kąt) oferujący takie możliwości w podobnej cenie? Nie sądzę.

 

Płytka głębia ostrości

Tak jak wspominałem w pierwszym punkcie, obiektywy tego typu oferują możliwość szerokiego otwarcia przysłony, a co za tym idzie, umożliwiają fotografowanie z naprawdę płytką głębią ostrości. Ponadto, obiektywy stałoogniskowe generują efektowniej wyglądający efekt 'bokeh’ (efekt rozmycia tła) niż obiektywy zmiennoogniskowe.

 

Ostrość

Obiektywy stałoogniskowe są zazwyczaj ostrzejsze niż obiektywy zmiennoogniskowe, wynika to z prostoty ich wykonania. łatwiej jest złożyć obiektyw stałoogniskowy niż obiektyw typu 'zoom’. Osobiście potwierdzam tą regułę, porównując zdjęcia wykonane moją 50- tką ze zdjęciami wykonanymi obiektywem zmiennoogniskowym w powiększeniu 100% naprawdę widać różnicę.

 

Uniwersalność

Ogniskowa 50 mm. mimo że stała jest wbrew pozorom bardzo uniwersalną długością obiektywu. Idealna do fotografii ulicznej (Street photography) oraz reportażowej, nie za długa, nie za krótka, świetne światło. Po podłączeniu do aparatu z matrycą APC-C (większość lustrzanek) fotografujemy z ogniskową 80 mm. czyli idealną do fotografii portretowej. Ponadto obiektyw tego typu jest zazwyczaj lekki i mały więc łatwy w noszeniu, idealny w podróż. 3 x idealny?

 

Tak więc podsumowując, jaki obiektyw warto wybrać jako uzupełnienie obiektywu KIT? Moim zdaniem obiektyw stałoogniskowy 50 mm jest jednym z najlepszych wyborów. Przede wszystkim dlatego, że za niewielką cenę otrzymamy sprzęt który ogromnie rozszerzy nasze możliwości jaki fotografów.