Jak zrobić naturalnie wyglądający portret – wskazówki na sesję fotograficzną

Jak zrobić naturalnie wyglądający portret – wskazówki na sesję fotograficzną

11 września 2013 0 przez Tomasz

Fotografia portretów – niby łatwizna, troszkę dobrego światła, odpowiednia poza, dobry obiektyw i pstryk, zrobiliśmy kolejne zdjęcie podobne do tysiąca innych, ale jak zrobić zdjęcie które przyciąga wzrok, które ludzie będą chcieli oglądać dłużej niż kilka sekund? Zauważyłem, że taką siłę mają głównie portrety które wyglądają naturalnie, nie pozowane, dobra poza, dobre światło mają największe znaczenie dla osób które znają się na fotografii i umieją to dostrzec ale zwykły człowiek patrzy na treść przekazywaną za pośrednictwem danego zdjęcia a nie na trudność jego wykonania i zastosowane techniki czy wykorzystany sprzęt. Dzisiaj prezentujemy zbiór kilku wybranych wskazówek jak zrobić zdjęcie portretowe które wygląda naturalnie:

Fotografowanie naturalnych portretów

©sxc.hu

Najważniejsze to odwrócenie uwagi modelki/a od fotografa i jego aparatu

Fotograf poza robieniem zdjęć powinien prowadzić z fotografowaną osobą dialog, zająć ją rozmową, wypytać o jej/jego zainteresowania, robić dosłownie wszystko aby fotografowana osoba zapomniała o pozowaniu i aparacie. Można dać jej do ręki jakiś przedmiot związany z jej zainteresowaniami np. instrument muzyczny i poprosić aby zagrała jakąś ulubioną melodię. Jeszcze innym sposobem jest rozśmieszanie naszego modela lub modelki i fotografowanie w najbardziej naturalnych momentach. Najważniejsze aby uwaga fotografowanej osoby została odwrócona od aparatu fotograficznego, każdy sposób, jeżeli jest skuteczny i nikogo nie urazi, jest dozwolony. 

 

Ustaw fotografowaną osobę w miejscu, pozycji w której czuje się komfortowo

Najczęściej taką komfortową pozycją jest pozycja siedząca, zauważyłem, że osoby zachowują się o wiele naturalniej gdy siedzą na krześle, sofie a nawet na podłodze niż gdy stoją na wprost aparatu. Dlatego, sesje zdjęciową najlepiej rozpoczynać od pozycji siedzącej i dopiero gdy fotografowana osoba poczuje się pewniej możemy spróbować wykonać kilka zdjęć na stojąco.

 

Zrozumienie i szacunek

Niezależnie czy fotografujemy koleżankę czy wykonujemy komercyjne zlecenie, osoba stojąca przed obiektywem musi czuć się szanowana i rozumiana przez fotografa. Jeżeli zabraknie tego elementu to nie mamy co liczyć na żadne udane ujęcie. Spytajmy jakie ujęcia podobają się naszej modelce najbardziej, jaka kolorystyka jest jej ulubioną. Gdy wpadnie nam do głowy jakiś pomysł grzecznie zaproponujmy naszą wizję, nie narzucajmy jej „na siłę”. Zrobimy o wiele lepsze zdjęcia jeżeli zarówno model jak i fotograf będą się z sobą dobrze porozumiewać i rozumieć na wzajem. Inną ogromną zaletą takiej współpracy jest zdjęcie części pracy z barków fotografa, ponieważ cała sesja jest złożona ze wspólnych pomysłów i  nawet gdy zdjęcia nie wyjdą rewelacyjnie to w 95% przypadków nikt nie będzie miał pretensji tylko do Was, w końcu robiliście to razem, a gdy fotograf sam narzuca swoją wizję, bez żadnych konsultacji z fotografowaną osobą może być różnie… Jest to tak naprawdę, pierwszy i najważniejszy krok do udanej sesji. Specjalnie został umieszczony na końcu tylko dla tych którzy czytają nasze wpisy w całości :).