Wskazówki jak fotografować dzieci

Wskazówki jak fotografować dzieci

4 czerwca 2013 Wyłącz przez Tomasz

Bardzo wielu rodziców, zaraz po przyjściu dziecka na świat, poza zabawkami i ubrankami, kupuje nowy aparat fotograficzny aby uwieczniać każdy dzień z życia maluszka. Aparat fotograficzny jest bardzo ważny a szczególnie jasny obiektyw, ale moim zdaniem najważniejsza jest poprawna kompozycja zdjęcia oraz uchwycenie odpowiedniej chwili. Podczas mojej pracy jako fotograf nauczyłem się kilku zasad fotografowania dzieci które są bardzo pomocne, mam nadzieję, że pomogą również Państwu:

Jak fotografować dzieci, © sxc.hu

Jak fotografować dzieci,
© sxc.hu

1) Najważniejsza rada podczas fotografowania dzieci

Jak fotografować dzieci

Lepsze ujęcia dziecka uzyskamy fotografując z niskiej perspektywy.
© sxc.hu

Podczas oglądania zdjęć wykonywanych przez rodziców zauważyłem, że dzieci są bardzo często fotografowane z góry, nie wygląda to atrakcyjnie. Taka perspektywa na zdjęciu wyolbrzymia niski wzrost dziecka, oraz nienaturalnie powiększa jego głowę, zmniejszając resztę ciała. Aby dziecko nie wyglądało na zdjęciu jak mały krasnalek, należy fotografować je albo kucając albo leżąc na ziemi, tak aby aparat fotograficzny był na wysokości (lub poniżej) oczu dziecka. Ponadto, kucając lub kładąc się na ziemi „wchodzimy do świata dzieci” i mamy z nimi większy kontakt, gwarantuję, że ujęcia z takiej perspektywy będą o wiele lepsze.

 

Jak fotografować dzieci

Kładąc się na ziemi, fotografujemy dzieci z ich naturalnej wysokości.
© sxc.hu.

2) Jak fotografować dzieci w plenerze?

W związku z faktem, że w plenerze zależy nam na uwiecznieniu naszej małej pociechy, bez niepotrzebnych elementów tła (śmietników, przechodniów, śmieci itp.) polecam zakupienie jasnego obiektywu. Nie jest to wcale ogromny wydatek, przykładowo obiektyw Canon 50 mm ze światłem f/1.8 to koszt ok. 450 zł. Do codziennej fotografii naszej pociechy w zupełności wystarczający. Dzięki wartości przysłony ustawionej na f/1.8,  na fotografiach widoczne będzie tylko nasze dziecko, tło zostanie artystycznie rozmyte przez płytką głębie ostrości. Teraz wystarczy wybrać się na spacer po parku lub na plac zabaw i urządzić sesję zdjęciową :).

Jak fotografować dzieci w plenerze

Jak fotografować dzieci w plenerze
©sxc.hu

3) Jak uchwycić dobry moment podczas fotografowania dzieci

Dzieci nie są łatwymi modelami do sfotografowania, ponieważ nie można im powiedzieć gdzie mają stanąć, gdzie spojrzeć czy jaką pozę powinny przyjąć. Najlepsze zdjęcia dzieci to takie które są naturalne. Najprostszym sposobem na uchwycenie dobrych momentów jest pozwolenie dziecku na to co lubi najbardziej czyli na zabawę, nie ma piękniejszych zdjęć, niż uśmiechnięte dzieci zajęte zabawą i bieganiem. Raz na jakiś czas możemy zawołać nasza pociechę lub zainteresować ją jakimś hałasem (dzwoneczkiem lub grzechotką) aby spojrzała na nas i wtedy wykonać naturalne ujęcie, gdy uśmiech nadal jest na jego twarzy.

Jak naturalnie robić zdjęcia dzieciom

© sxc.hu

4) Jak kadrować zdjęcia dzieci w plenerze?

Najlepiej aby dziecko zajmowało ok. 80% kadru, ponieważ jest ono najważniejsze. Oczywiście jeżeli chcemy również uwiecznić kawałek scenerii w której bawi się nasza pociecha, możemy kadrować trochę szerzej. Dobrym zwyczajem jest umieszczanie dziecka ( całej sylwetki lub oczu dy wykonujemy ujęcie portretowe) w jednym z „mocnych punktów” reguły trójpodziału.

Kadrowanie fotografii dzieci

©sxc.hu

5) Fotografowanie niemowląt

Niemowlęta zazwyczaj nie przemieszczają się tak dużo jak troszkę starsze maluszki. Możemy to wykorzystać ustawiając aparat na statywie na wysokości oczu dziecka, oraz wykorzystując pilot zdalnego wyzwalania migawki (do kupienia na Allegro oraz w sklepach ze sprzętem fotograficznym za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych). Podczas gdy jedną ręką bawimy się z dzieciątkiem, drugą ręką wciskamy przycisk zwalniania migawki na pilocie i wykonujemy ujęcia.

jak fotografować niemowlęta

jak fotografować niemowlęta
©sxc.hu