Jak fotografować zachód słońca

Jak fotografować zachód słońca

2 czerwca 2013 Wyłącz przez Tomasz

Zachód słońca jest jednym z pierwszych zjawisk pogodowych jakie uwieczniają początkujący pasjonaci fotografii. Niestety, większość zdjęć nie wygląda tak jak powinna. Dzisiaj prezentujemy kilka wskazówek które pomogą w poprawnym fotografowaniu zachodów słońca.

Zachód słońca, fotograf: Tomasz Sergej

Jak fotografować zachód słońca

1. Czy do fotografowania zachodu słońca jest potrzebny statyw?

W związku z faktem, że podczas zachodu słońca, fotografujemy „pod słońce” często umieszczając jego tarczę na fotografii, jasność światła jest wbrew pozorom bardzo duża. Bez najmniejszego problemu jesteśmy w stanie wykonać zdjęcie zachodzącego słońca bez pomocy statywu. Statyw jest jednak zawsze pomocny, ponieważ pozwala na lepsze ustawienie kadru.

 

2. Jak ustawić poprawną ekspozycję?

Większość zdjęć zachodu słońca jest prześwietlona, ponieważ automatyka aparatu fotograficznego nie wie jaki efekt chcemy uzyskać i na siłę próbuje ustawić ekspozycję zdjęć tak aby zdjęcie było poprawnie doświetlone co skutkuje bardzo dużym prześwietleniem nieba, ponieważ jest ono jaśniejsze. Aby aparat ustawił poprawne parametry naświetlania należy go skierować na niebo, tuż obok tarczy słonecznej (słońce powinno znaleźć się poza kadrem) punkt ostrzenia ustawiamy na pobliskiej chmurce (lub na granicy horyzontu gdy niebo jest bezchmurne) i wcisnąć spust migawki do połowy, zapamiętujemy jakie parametry ustawił aparat (przykładowo: przysłona – f/8 i czas naświetlania – 1/200 s). Są to parametry dla których niebo nie powinno ulec prześwietleniu. Następnie przełączamy aparat w tryb manualny, ręcznie ustawiamy zapamiętane parametry, zmieniając przysłonę o dwie wartości w górę (dla naszego przykładu ustawiamy: wartość przysłony – f/10 i czas naświetlania 1/200 s). Teraz możemy fotografować zachodzące słońce bez obawy o prześwietlenie nieba.

Balans bieli ustawiony na "cień" ociepla kolory na zdjeciu © sxc.hu

Balans bieli ustawiony na „cień” ociepla kolory na zdjeciu
© sxc.hu

3. Jak ustawić balans bieli?

Najlepiej ustawić aparat w trybie fotografowania w formacie RAW, wtedy nie musimy się martwić o ustawianie poprawnego balansu bieli podczas fotografowania, mając możliwość ustawienia go później na komputerze. Jeżeli nie posiadamy aparatu z możliwością robienia zdjęć w formacie RAW, najlepiej wybrać opcję „Cień” (ang. Shade) lub „Pochmurnie” (ang. Cloudy), ponieważ te ustawienia dodatkowo ocieplają zdjęcie i nie stracimy pięknych, złotych tonów zachodzącego słońca.