Technika Low-key

Technika Low-key

17 lipca 2013 Wyłącz przez Tomasz

[5/365] Hanging Ball
Coraz bardziej popularna technika oświetlania (fotografowania), polegająca na umieszczeniu delikatnie oświetlonego elementu (osoby, obiektu) na idealnie czarnym tle. Technika low-key ma za zadanie ukazać dramatyzm oraz odpowiedni, tajemniczy nastrój na zdjęciu.  Na fotografii widoczna jest tylko wybrana, oświetlona część danego obiektu, wyłaniająca się z mroku (czarnego tła).

Podczas wykonywania zdjęć w technice low-key wykorzystywane jest zazwyczaj jedno źródło światła ustawione z boku lub za fotografowanym obiektem. Ma to za zadanie zaakcentowanie konturów obiektu poprzez umieszczanie pozostałych obszarów w cieniu. Najważniejszy w tym sposobie fotografowania jest odpowiedni rozkład światła, idealnie czarne tło, oraz delikatnie doświetlona część głównego elementu zdjęcia (połowa twarzy, oko, kontur obiektu itp.)

Wykorzystanie jednego źródła światła jest najprostszym oraz najbardziej popularnym sposobem na otrzymanie zdjęć w technice low-key. Oczywiście, najlepiej poeksperymentować z różnym ustawieniem oraz ilością świateł w celu uzyskania najlepszego efektu. Piękno w tej technice polega na odpowiednim ukazaniu nastroju na fotografii, opowiedzeniu w ten sposób własnej historii. Warto spróbować oświetlić obiekt centralnie z przodu na zupełnie czarnym tle, lub umieścić go w całości w cieniu doświetlając jedynie kontury. Sposób w jaki zostaną doświetlone cienie oraz światła powinien być indywidualną decyzją fotografa, ponieważ to właśnie on chce stworzyć indywidualne dzieło sztuki 🙂