Punktowy pomiar ekspozycji

Punktowy pomiar ekspozycji

2 września 2013 0 przez Tomasz

W dzisiejszych czasach aparaty fotograficzne są na tyle rozwinięte, że wiedza i umiejętności poprawnego ustawiania ekspozycji, korzystając z ręcznego światłomierza, jest praktycznie nie potrzebna. Każdy nowoczesny aparat fotograficzny posiada wbudowany światłomierz który posiada kilka trybów pracy pozwalając na automatyczne ustawienie poprawnej ekspozycji w 90% przypadków. Dzisiaj omówimy tryb punktowy pomiaru ekspozycji.

Punktowy pomiar światła - ikonka

Punktowy pomiar światła – ikonka

Na czym polega ustawianie ekspozycji

Poprawna ekspozycja zdjęcia polega na odpowiednim doświetleniu sceny (nie za mocnym oraz nie za słabym) tak aby zdjęcie nie było prześwietlone lub niedoświetlone. Aparat z wykorzystaniem wbudowanego światłomierza ustawia poprawne parametry zdjęcia – wszystkie w trybie automatycznym lub pojedyncze w trybach preselekcji czasu (ustawiana jest przysłona) lub preselekcji przysłony (ustawiany jest czas naświetlania).

 

Punktowy pomiar ekspozycji

Zaawansowane aparaty fotograficzne dają możliwość wyboru sposobu pomiaru ekspozycji. Użytkownik może wybrać czy ekspozycja ma być ustawiona poprawnie w oparciu o rozkład światła na całej scenie czy tylko w jednym punkcie. Ustawienie ekspozycji w oparciu o dane miejsce na scenie jest właśnie punktowym pomiarem ekspozycji. W tym trybie fotograf wybiera na scenie jeden punkt (najczęściej jest to punkt znajdujący się w środku kadru ale czasem możemy wybrać go samodzielnie) którego ekspozycja zostanie ustawiona poprawnie, podczas gdy reszta sceny zostanie zignorowana. Jest to bardzo przydatna opcja gdy chcemy oprzeć ekspozycję zdjęcia w oparciu o jeden element sceny. Przykładowo: fotografujemy w ciemnym pomieszczeniu w którym zapalona jest świeczka, ustawiamy pomiar punktowy na świeczce i wykonujemy zdjęcie na którym poprawnie doświetlony zostanie tylko płomień świecy podczas gdy reszta sceny będzie niedoświetlona.