Ciekawostki na temat fotografii

Ciekawostki na temat fotografii

31 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Dzisiaj odpoczywamy od nauki i prezentujemy kilka interesujących faktów związanych z fotografią oraz historią fotografii.

Fakty o fotografii

©sxc.hu

Kodak – firma która wynalazła pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny znalazła się na skraju bankructwa z powodu technologii cyfrowej

Kodak to amerykańska firma produkująca sprzęt fotograficzny. W ich ofercie dominowały klisze do fotografii „analogowej” oraz jednorazowe analogowe aparaty fotograficzne. Niegdyś ich udział w rynku fotograficznym wynosił ok. 90%. Gdy rozpoczęła się dominacja technologii cyfrowej (pierwszy cyfrowy aparat fotograficzny został wynaleziony właśnie przez firmę Kodak w roku 1975) czasy świetności firmy minęły ponieważ z wielkim trudem przychodziło im przejście z technologii analogowej na cyfrową. W styczniu 2012 firma znalazła się na skraju bankructwa i złożyła wniosek o ochronę przed upadłością, planując restrukturyzację

 

Portal społecznościowy stał się największym na świecie bankiem zdjęć

Prawie 20% wszystkich wykonanych w 2012 roku zdjęć znalazło się w bazie portalu społecznościowego Facebook. Praktycznie wszystkie nowoczesne telefony komórkowe wyposażone są w aparat fotograficzny oraz możliwość szybkiego udostępniania zdjęć na Facebooku. Nawet niektóre aparaty fotograficzne z możliwością łączenia się z siecią Wi-Fi mają taką możliwość.  Serwis który miał służyć kontaktom między ludźmi stał się największym bankiem zdjęć przewyższając ilością zgromadzonych obrazów wszystkie inne serwisy które zostały stworzone z myślą o prezentacji fotografii. W styczniu tego roku bazy danych Facebooka zawierały 240 bilionów zdjęć nadesłanych przez użytkowników.

 

Podczas drugiej wojny światowej stworzony został aparat fotograficzny pozwalający na uwiecznianie wybuchów bomby atomowej kilka milisekund po detonacji

Aparat fotograficzny pozwalający sfotografować wybuch bomby atomowej

Aparat fotograficzny pozwalający sfotografować wybuch bomby atomowej

Wynalazcą tego niezwykłęgo aparatu był Dr. Harold Edgerton. Urządzenie pozwalało na wykonanie zdjęcia podczas pierwszych milisekund eksplozji bomby nuklearnej. Jego czasy naświetlania osiągały nawet 10 nanosekund (1 ns = 1/1 000 000 000 s, 10 ns = 1/1 000 000 00 s.). Aparat był w stanie wykonać tylko jedno zdjęcie ale wykorzystywano zestawy kilku takich aparatów z których każdy wykonywał zdjęcie pod innym kątem oraz w innym czasie pozwalając na późniejsze obejrzenie wzrostu kuli ognia po wybuchu bomby.

 

Ile wynosi przybliżona wartość przymknięcia przysłony dla ludzkiego oka?

Aparaty fotograficzne bardzo wiele zapożyczyły z medycyny a dokładniej z budowy ludzkiego oka. Oko ludzkie ma możliwość dopuszczania większych lub mniejszych ilości światła poprzez regulację wielkości źrenicy. Przysłona obiektywu fotograficznego działa dokładnie w taki sam sposób. Wg przeprowadzonych badań f-number ludzkiego oka wynosi od f/8,3 w mocnym świetle do f/2.1 w ciemności.

 

W dzisiejszych czasach wykonujemy taką ilość zdjęć w ciągu 2 minut co cała ludzkość wykonała w całym XIX wieku.

 

Ludzkie wolą aby na fotografii częściej widoczna była lewa część ich twarzy

Badania przeprowadzone przez Kelsey Blackburn oraz Jamesa Schriillo z Wake Forest University wykazały, że większość osób postrzega lewą stronę swojej twarzy za bardziej fotogeniczną oraz estetyczną. Warto pamiętać o tym fakcie podczas wykonywania kolejnych portretów.

 

Największy skonstruowany obiektyw fotograficzny ważył 264 kg.

Największym do dnia dzisiejszego skonstruowanym obiektywem jest Carl Zeiss Apo Sonnar T. Jego waga wynosiła 264 kg a ogniskowa wynosiła 1700 mm.

 

Najdroższy aparat fotograficzny został sprzedany za 2.8 milionów dolarów

Rzadki egzemplarz aparatu Leica 1923 został sprzedany na aukcji w Wiedniu za kwotę 2.8 milionów dolarów.