Problemy z fotografią szerokokątną – mniejszy kąt widzenia niż ogniskowa obiektywu – czym jest to spowodowane

Problemy z fotografią szerokokątną – mniejszy kąt widzenia niż ogniskowa obiektywu – czym jest to spowodowane

8 września 2013 0 przez Tomasz

Większość dostępnych na rynku cyfrowych aparatów fotograficznych matryca światłoczuła jest mniejsza od klatki filmu co powoduje problemy podczas korzystania z obiektywów szerokokątnych – kąt ich widzenia nie jest taki jak byśmy tego oczekiwali.

Jedynie malutki odsetek aparatów fotograficznych wyposażono w matryce pełnoklatkowe (o rozmiarach takich samych jak klatka filmu 35 mm.). Są to lustrzanki cyfrowe z wyższej półki przeznaczone głównie dla profesjonalistów. W przeważającej części lustrzanek zamontowano matryce o rozmiarze 2/3 wielkości klatki filmu 35 mm. Oznacza to, że podczas korzystania z obiektywów szerokokątnych (i nie tylko) tracimy około 1/3 ich kąta widzenia. Niestety, aby korzystać z maksymalnego, oferowanego przez dany obiektyw, kąta widzenia musimy posiadać aparat wyposażony w matrycę pełnoklatkową.

Full Frame Sensor vs 1.6 crop


Różnica w kącie widzenia z wykorzystaniem obiektywu o tej samej ogniskowej ale z matrycą APS-C (na górze) oraz pełnoklatkową (na dole).
Zdjęcie: ©Steve Koukoulas, Flickr.com

Ogólnie, strata kąta widzenia podczas korzystania z tego samego obiektywu jest wprost proporcjonalna do spadku wielkości matrycy używanego aparatu fotograficznego. Im mniejsza matryca tym mniejszy kąt widzenia. W innym wpisie na temat ekwiwalentu ogniskowej podaliśmy  wzór według którego można wyliczyć rzeczywistą ogniskową, posiadając dane o rozmiarze matrycy aparatu oraz ogniskowej podłączonego obiektywu.

Z drugiej strony, istnieje pewna pozytywna strona tej cechy współczesnych aparatów fotograficznych, gdy korzystamy z teleobiektywu (o dużej ogniskowej ) i zależy nam na dużych zbliżeniach (powiększeniach) to mniejsza matryca wydłuży nam rzeczywistą ogniskową naszego obiektywu powodując możliwość wykonywania większych zbliżeń (powiększeń). Przykładowo po podpięciu do lustrzanki cyfrowej z matrycą APS-C obiektywu o ogniskowej 300 mm. będziemy w stanie wykonywać zdjęcia z użyciem ogniskowej 465 mm. Jest to bardzo przydatne podczas fotografowania dużych imprez sportowych lub w fotografii dzikiej przyrody, ogólnie, wszędzie tam gdzie duże zbliżenia są bezcenne. Niestety, dzieje się tak kosztem zmniejszenia możliwości obiektywów szerokokątnych.