Obiektywy tylko do aparatów cyfrowych

Obiektywy tylko do aparatów cyfrowych

9 września 2013 0 przez Tomasz

Wielu miłośników fotografii analogowej może być zawiedzionych, ponieważ istnieją obiektywy (coraz częściej) których, ze względu na budowę, nie da się podpiąć i używać z lustrzankami analogowymi. Producenci zauważyli, że fotografia analogowa zostaje coraz bardziej wypierana przez technologię cyfrową i zaczęli produkować obiektywy które są dedykowane tylko do aparatów cyfrowych, wpływając oczywiście tym samym na lepszą jakość obrazu.

Lustrzanka analogowa © sxc.hu

Lustrzanka analogowa
© sxc.hu

Właściwości obiektywów przeznaczonych tylko do lustrzanek cyfrowych to m.in:

  • Brak mechanicznej przysłony (na obiektywach tego typu nie znajdziemy pierścienia do regulacji parametru przysłony, w aparatach cyfrowych kontrolowana ona jest za pośrednictwem korpusu)
  • Szkło apochromatyczne cechujące się wysoką korekcją kolorów
  • Bardzo krótka ogniskowa obiektywów szerokokątnych
  • Niewielki okrąg obrazu odpowiadający wielkości matrycy (obejmujący maksymalnie taki obraz jak wielkość matrycy aparatu), dzięki tej właściwości obiektywy stały się lżejsze i zyskały większe możliwości zbliżeń (większy zoom optyczny)

Większość obiektywów z lustrzanek analogowych można bez problemu używać w połączeniu z lustrzankami cyfrowymi (czasami potrzebna jest tylko odpowiednia przejściówka). Oczywiście, niektóre starsze obiektywy do fotografii analogowej nie pozwolą nam na korzystanie z niektórych nowoczesnych systemów wbudowanych w nasze aparaty (np. najczęściej możemy zapomnieć o autofocusie, ale dzięki temu starsze obiektywy idealnie nadają się do nauki oraz są bardzo tanie). Niestety, nie działa to w druga stronę i powoduje coraz większe „wymieranie” miłośników klasycznego fotografowania z kliszą. Jest to kolejny przykład na to jak rozwój nowych technologii wypiera stare rozwiązania, ale dzięki temu rozwojowi możemy korzystać z coraz doskonalszego sprzętu fotograficznego.