Najnowsza lustrzanka firmy Nikon – model D610

Najnowsza lustrzanka firmy Nikon – model D610

8 października 2013 0 przez Tomasz

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek popularnej lustrzanki formatu FX – Nikon D610. Nowy model, w lekkim i poręcznym korpusie, oferuje rozwiązania znane z flagowych lustrzanek Nikon. Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24,3 megapiksela z procesorem obrazu EXPEED 3 zapewnia doskonałe odwzorowanie szczegółów na zdjęciach wykonywanych z prędkością do
6 kl./s., a zaawansowany tryb filmowania pozwala na tworzenie w pełni profesjonalnych produkcji. Dzięki solidnej konstrukcji Nikon D610 doskonale sprawdzi się w każdych warunkach środowiskowych.

Nikon D610 widok z przodu

Nikon D610 widok z przodu

„Nikon D610 zapewnia niesamowitą jakość zdjęć, jaką daje format FX. Jest przy tym szybki, wydajny, wytrzymały i lekki. Możliwości oferowane przez nowy model sprawiają, że
Nikon D610 stanowi doskonałą propozycję dla fotoamatorów zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności
i twórczego potencjału” 
– mówi Dirk Jasper, kierownik
ds. produktów profesjonalnych w Nikon Europe.

 

Pełna moc obrazu

Lekki korpus modelu Nikon D610 kryje szereg zaawansowanych technologii stosowanych
w profesjonalnych lustrzankach cyfrowych firmy Nikon. 

Matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 24,3 megapiksela zapewnia bardzo wysoki poziom szczegółowości obrazu. Zakres ISO od 100 do 6400, z opcją zwiększenia do 25 600 i zmniejszenia
do 50, pozwala rejestrować ostre zdjęcia oraz filmy w dowolnych warunkach oświetleniowych.

Dzięki wydajnemu procesorowi EXPEED 3 lustrzanka z łatwością przetwarza duże ilości danych, gwarantując jednocześnie wierne odtworzenie kolorów oraz ulepszoną redukcję szumów. 16-bitowa technologia przetwarzania obrazu pozwala uchwycić znacznie większe bogactwo szczegółów, barw
i odcieni. Zapewnia też płynne przejścia tonalne
w całej skali kolorystycznej, aż do czystej bieli, nawet na zdjęciach rejestrowanych w formacie JPEG.

Zastosowany w lustrzance Nikon D610 39-polowy system autofokus Multi-CAM 4800 zapewnia szybkość oraz precyzję w każdych warunkach oświetleniowych.

Z aparatem D610 współpracują obiektywy o przysłonie do f/8, a przy maksymalnie otwartej przysłonie
i czułości do –2 EV (ISO 100, 20°C) system AF umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć nawet przy samym świetle księżyca. W celu zapewniania pełnej kontroli nad kadrem, oferuje on możliwość wyboru poszczególnych pól lub skonfigurowanych ustawień obejmujących 9, 21 lub 39 pól AF. Tryby autofokusa, takie jak AF z dynamicznym wyborem pola i śledzenie 3D, pozwalają utrzymać ostrość nawet
na najmniejszych obiektach, bez względu na sposób, w jaki się one poruszają. Dzięki uproszczonemu wyborowi trybów AF (AF-A, AF-S i AF-C) nie trzeba odrywać oczu od wizjera podczas wybierania ustawień.

Nikon D610 widok z góry

Nikon D610 widok z góry

Nikon D610 jest szybszy od swojego poprzednika, umożliwiając rejestrowanie zdjęć z prędkością
do 6 kl./s zarówno w formacie FX, jak i DX. Dzięki temu fotografowanie dynamicznych scen jest jeszcze prostsze. Ponadto, aparat oferuje nowy tryb cichego zwalniania migawki w trybie zdjęć seryjnych firmy Nikon, który znacznie wycisza dźwięk pracy mechanizmu powrotu lustra. Rozwiązanie to umożliwia fotografowania trudnych do uchwycenia obiektów, takich jak dzikie zwierzęta, z prędkością do 3 kl./s.

Zastosowany w modelu Nikon D610 zaawansowany system rozpoznawania scenerii obejmuje
2016-pikselowy czujnik RGB, służący do pomiaru ekspozycji, który dokładnie analizuje każdą scenę
w celu zapewnienia jak najwierniejszego odwzorowania. Jest on wyposażony w nowatorską funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy przy użyciu wizjera optycznego, a także precyzyjnie rozpoznaje barwy
i jasność sceny. Tak wysoki poziom szczegółowej analizy scenerii umożliwia również dokładniejsze działanie autofokusa, automatycznej ekspozycji i ekspozycji błysku i-TTL w zróżnicowanych warunkach kompozycyjnych i oświetleniowych.

 

Szybkość reakcji i intuicyjność obsługi

Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom Nikon D610 wyróżnia się szybkością reakcji, niezawodnością działania oraz wysoką ergonomią rozmieszczenia przycisków i pokręteł sterujących, umożliwiając użytkownikowi komfortową obsługę. 

Nikon D610 widok panelu sterowania

Nikon D610 widok panelu sterowania

 • Szybkie reagowanie na polecenia: uruchomienie trwa ok. 0,13 sekundy
 • czas otwarcia migawki ograniczono do ok. 0,052 sekundy1, natomiast funkcja zdjęć seryjnych pozwala wykonywać ok. 6 kl./s w formatach FX i DX.
 • Trwała migawka o wysokiej precyzji działania: trwałość i precyzja działania zespołu migawki zostały potwierdzone w teście obejmującym 150 000 cykli zwolnień. Zakres czasu otwarcia wynosi
  od 1/4000 do 30 s. Migawka jest wyposażona ponadto w inteligentny, samodiagnozujący się monitor pracy. W aparacie zastosowano też nowatorski zespół napędowy, zmniejszający pobór mocy przy dłuższym czasie otwarcia migawki podczas nagrywania filmów.
 • Precyzyjny wyświetlacz LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i szerokim kącie oglądania, z ok.
  921 000 punktów oraz automatycznym sterowaniem jasnością
  zapewnia jasny, wyrazisty obraz i znacznie udoskonaloną reprodukcję kolorów. Jasność wyświetlacza LCD jest automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia.
 • Wizjer optyczny ze szklanym pryzmatem: zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1,4 ustawiony na nieskończoność, -1 dptr.).
 • Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia precyzyjne potwierdzenie wypoziomowania zdjęcia na wyświetlaczu LCD lub w wizjerze, sprawdzające zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

Niezawodność w każdych warunkach

Zbudowany z myślą o pracy w każdych warunkach Nikon D610 został wyposażony w przednią i tylną obudowę ze stopu magnezu. Nowy model cechuje się również odpornością na wilgoć i kurz.

Dwa gniazda kart SD (SDXC i UHS-I) oferują możliwość zapisywania plików RAW i JPEG na osobnych kartach, kopiowanie między kartami i wybieranie gniazda w zależności od ilości pozostałego miejsca podczas rejestrowania filmu. Dzięki wykorzystaniu udoskonalonych obwodów elektrycznych można wykonać ok. 900 zdjęć lun nagrać ok. 60 minut filmu podczas korzystania z podglądu na żywo bez konieczności doładowywania akumulatora.

 

Wbudowane narzędzia kreatywne

Nikon D610 widok z boku

Nikon D610 widok z boku

Szeroka gama kreatywnych i praktycznych narzędzi dostępnych w aparacie pozwala w pełni cieszyć się swobodą twórczą.

 • Zdjęcia poklatkowe: fotografowanie z interwałometrem umożliwia wyzwalanie migawki we wcześniej ustalonych odstępach czasu. Zdjęcia można łatwo zapisywać w formie plików filmowych i oglądać
  w trybie przyspieszonego odtwarzania od 24 do 36 tys. razy większej od normalnej prędkości.
 • Tryb HDR (wysoki zakres dynamiki): możliwość zrobienia jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym zwolnieniem migawki. Zakres można poszerzyć o ±3 EV
  o pełnym nasyceniu i przejściach tonalnych. Możliwe jest jednocześnie dostosowanie płynności krawędzi zetknięcia dwóch ekspozycji w celu uzyskania większej naturalności.
 • Ustawienia Picture Control: możliwość dostosowania wyglądu zdjęć i filmów dzięki dokładnej regulacji parametrów ostrości, nasycenia, odcieni itp. Ta funkcja jest dostępna bezpośrednio
  za pomocą specjalnego przycisku.
 • Programy tematyczne: 19 programów tematycznych pozwala zoptymalizować ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki, czułość ISO i wartość przysłony, aby za każdym razem uzyskać wspaniałe efekty. To idealny sposób na szybkie wykonywanie idealnych zdjęć.
 • Edycja w aparacie: menu obejmują całą gamę użytecznych funkcji, w tym opcję korekcji efektu czerwonych oczu i balansu kolorów, a także funkcję D-Lighting, przetwarzanie formatu RAW i zmianę wielkości zdjęcia. Dostępne są między innymi następujące efekty filtrów: Skylight, Cross Screen, Efekt miniatury, Kolorowy kontur, Szkic kolorowy i Kolor selektywny. Opcje szybkiego retuszu obejmują korektę dystorsji, korekcję kształtu, prostowanie obrazu i efekt rybiego oka. Dostępna jest też funkcja edytowania filmów umożliwiająca określenie ich momentu początkowego i końcowego, co zapewnia efektywniejsze zapisywanie.

 

Profesjonalne filmowanie

Nikon D610 widok z boku

Nikon D610 widok z boku

Nikon D610 wyposażono w profesjonalne funkcje nagrywania filmów Full HD D-Movie w trybie wielokadrowym. Nowy model odznacza się wszechstronnością zastosowań filmowych, różnorodnością dostępnych szybkości nagrywania oraz dużymi możliwościami dostosowania sposobu sterowania do potrzeb użytkownika. Dzięki funkcji podglądu na żywo fotograf może z łatwością przejść od wykonywania inspirujących zdjęć do nagrywania wysokiej jakości materiałów wideo.

 • Liczba klatek na sekundę: filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) można nagrywać w formatach 30p, 25p i 24p, z opcjonalnymi prędkościami 60p, 50p i 25p w przypadku rozdzielczości 720p. Maksymalna długość filmów w rozdzielczości Full HD wynosi około 29 min i 59 s.
 • Tryb wielopolowy: rozdzielczość Full HD (1080p) jest dostępna zarówno w formacie FX jak i DX,
  co zapewnia wyjątkową swobodę filmowania.
 • Nagrywanie dźwięku w wysokiej jakości: w filmach rejestrowanych aparatem Nikon D610 jakość dźwięku jest równie wysoka jak jakość obrazu. Złącze mikrofonowe umożliwia korzystanie z zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego gwarantującego wyraźne nagrywanie dźwięku, natomiast wyjście audio pozwala używać słuchawek zewnętrznych.
 • Nieskompresowane wyjście HDMI: Nikon D610 oferuje możliwość transmitowania nieskompresowanego strumienia wideo w formacie 1080p w czasie rzeczywistym na zewnętrzne urządzenie nagrywające. W przypadku wykrycia zewnętrznego monitora format sygnału jest automatycznie zmieniany na 1080i. Nieskompresowane dane są przekazywane w wybranej wielkości zdjęcia i z wybraną liczbą klatek na sekundę bez nakładki informacyjnej, która może być jednocześnie wyświetlana na wyświetlaczu TFT aparatu.

 

Niestety data wprowadzenia lustrzanki Nikon D610 do sprzedaży nie została jeszcze ustalona.