Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na wakacje

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na wakacje

31 lipca 2013 0 przez Tomasz

Podczas wyjazdów wakacyjnych największym przeciwnikiem fotografa jest bardzo ograniczone miejsce w walizce. Każdy najchętniej zabrałby aparat, statyw wszystkie możliwe obiektywy od rybiego oka po 500 mm zoom, lampy błyskowe też się mogą przydać, prawda? Niestety podczas lotu samolotem, możemy zabrać ze sobą walizkę i mały bagaż podręczny, a przydałyby się nam również jakieś ubrania na zmianę czy kosmetyki. Postaram się pomóc w wyborze niezbędnego sprzętu fotograficznego na wakacyjne podróże

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na wakacje, ©sxc.hu

Jaki sprzęt fotograficzny zabrać na wakacje, ©sxc.hu

Uniwersalność = mniej

Zamiast zabierać ze sobą wszystkie obiektywy które posiadamy, bo mogą się przydać, lepiej zabrać jeden obiektyw uniwersalny który wystarczy do większości sytuacji. Takim obiektywem jest zoom 18 – 200 mm lub 28 – 300 mm. Zabierając na wyjazd obiektyw tego typu będziemy w stanie wykonywać zdjęcia krajobrazowe z wykorzystaniem szerokiego kąta (18 mm), oraz zbliżenia lub fotografie portretowe z wykorzystaniem ogniskowej > 100 mm. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabieramy jedno szkło, nie zajmując całej walizki obiektywami, oraz zrzucamy z barków odpowiedzialność za jej upilnowanie przed kradzieżą, jeden obiektyw z którego korzystamy cały czas łatwiej upilnować niż 3 pozostałe znajdujące się torbie lub w pokoju hotelowym. Aparat z podpiętym jednym obiektywem uniwersalnym możemy zabrać ze sobą nawet na pokład samolotu w bagażu podręcznym.

 

Pozostały sprzęt fotograficzny

Statyw jest nieodłącznym przyjacielem fotografa w podróży i nie wyobrażam sobie żadnego wyjazdu bez mojego trójnoga. Zatem, musimy zabrać ze sobą statyw, walizka główna wypchana ubraniami jest wspaniałym miejscem na przechowywanie nawet dużego statywu, obłożony ubraniami nie zajmuje dużo miejsca więc nikt z rodziny nie powinien na nas z jego powodu krzyczeć. Co jeszcze zabrać ze sobą w podróż? Ja zabieram ze sobą jeszcze ładowarkę do aparatu, kilka zapasowych kart pamięci oraz filtr polaryzacyjny na obiektyw. Moim zdaniem, taki zestaw w zupełności nam wystarczy w prawie każdej sytuacji.

 

W czym nosić sprzęt fotograficzny na wakacjach?

Torba do jakiej zapakujemy sprzęt ma większe znaczenie niż może się wydawać. Pierwszym czynnikiem jest jej wygląd, czy z daleka widać, że w środku jest sprzęt fotograficzny wart kilka tysięcy czy raczej coś zupełnie bezwartościowego. Im mniej profesjonalnie torba fotograficzna wygląda tym lepiej. Druga sprawa to ochrona sprzętu w niej zawartego. Bardzo dobrze, jeśli torba ma osobne przegródki na aparat które utrzymują go w miejscu oraz chronią przed uszkodzeniem w razie upadku. Podczas wakacyjnych spacerów musimy liczyć się z nagłym oraz niespodziewanymi opadami deszczu, torba powinna zapewnić nam ochronę przed zalaniem. Sprawdźmy czy jest wyposażona w specjalny wodoodporny materiał którym w razie deszczu można ją „opatulić”.

 

Wymieniłem chyba wszystkie naprawdę niezbędne elementy sprzętu fotograficznego potrzebnego w podróży, zabierając je ze sobą będziemy przygotowani na każdą ewentualność, jednocześnie nie zajmując całego bagażu. Oczywiście, jeżeli mamy komfort zabrania większej ilości rzeczy to po pierwsze zazdroszczę, po drugie nie zazdroszczę odpowiedzialności za upilnowanie tego wszystkiego 🙂