Jak działa autofocus w aparacie cyfrowym

Jak działa autofocus w aparacie cyfrowym

1 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Autofocus (ang. focus – ostrość) w skrócie „AF” czyli system automatycznego ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych. System którego działania większość z nas nawet nie zauważa a bez którego robienie zdjęć byłoby o wiele trudniejsze. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy aparat fotograficzny (podłączony do korpusu obiektyw również musi posiadać opcje autofokusu) jest wyposażony w system automatycznego ustawiania ostrości. Jak działa owy system a tak naprawdę systemy ponieważ najczęściej stosowane są dwa systemy AF:

Zasada działania systemu AF z detekcją kontrastu. Obrazek zapożyczony z serwisu wikipedia.org.

Zasada działania systemu AF z detekcją kontrastu. Obrazek zapożyczony z serwisu wikipedia.org.

Phase detection AF system

System autofocus z detekcją fazy jest stosowany w lustrzankach cyfrowych. Wiązka światła wpadająca przez obiektyw jest odbijana przez zestaw luster w stronę czujników AF które wykorzystując dodatkowe zestawy optyki rozdzielają ją na dwa strumienie. Sensor analizuje oba strumienie światła i określa jak bardzo nieostry jest fotografowany obiekt w danej chwili, ponadto wylicza czy ostrość jest za czy przed obiektem. Na podstawie tych danych system wprowadza poprawki ustawiając ostrość w odpowiednie miejsce wykorzystując soczewki znajdujące się w obiektywie. Liczba sensorów AF w lustrzankach cyfrowych jest różna, im więcej sensorów posiada nasz aparat tym teoretycznie system AF będzie działał lepiej, ogólna zasada jest taka, że najnowsze oraz droższe aparaty mają ich więcej. Przykładowo Canon 5D Mark III ma aż 61 punktów AF, gdy Canon 550D ma ich tylko 9.

 

Contrast detection AF

System AF z detekcją kontrastu jest najczęściej stosowany w aparatach kompaktowych oraz w lustrzankach cyfrowych ale tylko podczas korzystania z opcji „Live View”. Jego działanie polega na mierzeniu kontrastu sąsiadujących ze sobą pikseli na matrycy aparatu fotograficznego. Im większy kontrast pomiędzy przyległymi pikselami tym ostrzejszy obraz. System AF ustawia ostrość kawałek po kawałku aż dojdzie do najlepszego możliwego ustawienia.

 

W ciągu ostatnich kilku lat zaczęły powstawać aparaty z system hybrydowym który jest połączeniem detekcji kontrastu oraz fazy. Przykładem takiego aparatu jest Canon 650D który korzysta z zalet obu tych rozwiązań.