Dlaczego zebry mają paski?

Dlaczego zebry mają paski?

16 czerwca 2022 0 przez Tomasz

O pasiastym ubarwieniu zebr głoszą już bajki dla dzieci, ale nie tylko najmłodsi zastanawiają się nad tym, dlaczego zebry mają paski. Po latach poszukiwań odpowiedź udało się ustalić badaczom z University of California. Zanim jednak uczeni doszli do nowych wniosków, w świecie nauki pojawiało się wiele teorii.

Już Charles Darwin zastanawiał się nad zabarwieniem zebr. Według niego charakterystyczne paski miały działać jak kamuflaż. Nie zgadzało się to jednak z trybem życia zwierząt, które niewiele czasu spędzają pośród wysokich traw. Kolejna teoria skupia się na rozproszeniu drapieżników. Przez pasy łowca ma mieć problem z rozróżnieniem poszczególnych osobników oraz dokładnym oszacowaniem ich wielkości, co wpływa niekorzystnie na precyzję ataku.

Wspomina się też o tym, że każda zebra posiada swój unikalny wzór. Istotny jest tu zwłaszcza układ wzorów na zadzie oraz bokach zebry. Każde zwierzę posiada swój osobniczy wzór, dzięki któremu może być rozpoznane przez innych członków stada. Kalifornijscy naukowcy skupili się jednak na innym zagrożeniu, jakim są roznoszące choroby owady.

Zdaniem badaczy rolą pasków jest odstraszenie m.in. much tse-tse. Przy jednolitym ciemnym zabarwieniu występuje efekt światła spolaryzowanego poziomo, a więc światło dociera płaskimi falami do oczu owadów, co jest dla nich atrakcyjne. Fale niespolaryzowane są charakterystyczne dla jasnej sierści. To ten rodzaj światła jest znacznie mniej nęcący dla much. Aby zbadać tę teorię wykorzystano obserwacje koni. Ciemne osobniki były kąsane zdecydowanie najczęściej, ale najmniej owadów przyciągnęły nie białe, a pasiaste zwierzęta. Uczeni uważają, że owadom trudno jest skupić spojrzenie na pasiastej powierzchni, przez co tego typu zabarwienie nie jest dla nich aż tak pociągające.