Czym się różni mikrofotografia od makrofotografii

Czym się różni mikrofotografia od makrofotografii

25 września 2013 0 przez Tomasz

Pojęcie oznaczające fotografowanie małych obiektów z bliska to makro czy już mikro fotografia? Czy te dwa pojęcia oznaczają to samo czy jednak jest pomiędzy nimi jakaś różnica i który zwrot oznacza fotografowanie mniejszych obiektów.

Zdjęcie typu mikrofotografia Salmonelli

Zdjęcie typu mikrofotografia Salmonelli

Makrofotografia

Samo słowo makro oznacza coś dużego jak to się przekłada na fotografię makro? Jeżeli fotografujemy jakiś mały obiekt chcąc aby wyglądał na zdjęciu na duży to przenosimy obiekt ze skali mikro oznaczającej coś małego do skali makro, ponieważ powiększamy go na zdjęciu. Makrofotografia jest wykonywana z wykorzystaniem specjalnego obiektywu typu makro. Najlepsze obiektywy umożliwiają powiększenie 1:1 obiektu rzeczywistego na matrycę. Co oznacza, że wielkość obiektu na zdjęciu będzie taka sama jak w rzeczywistości (oddana w skali 1:1 – wielkość matrycy:wielkości obiektu). Sam napis „macro” na obiektywie nie czyn z niego prawdziwego obiektywu typu makro.

 

Mikrofotografia

Mikrofotografia oznacza fotografowanie obiektów mikroskopijnych (niewidocznych gołym okiem) z wykorzystaniem aparatu fotograficznego i mikroskopu (bakterii, tkanek itp…). W mikrofotografii mamy do czynienia z ogromnym powiększeniem fotografowanego obiektu.