Chcesz aparat fotograficzny? Wystarczy, że go sobie wydrukujesz, wszystkie instrukcje tutaj

Chcesz aparat fotograficzny? Wystarczy, że go sobie wydrukujesz, wszystkie instrukcje tutaj

11 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Opracowany przez Leo Mariusa aparat fotograficzny o nazwie Open Reflex budową przypomina lustrzankę analogową (posiada możliwość montowania praktycznie każdego obiektywu, oraz wizjer z lustrem znany właśnie z lustrzanek pozwalający na dokładne kadrowanie oraz ręczne ustawianie ostrości). Aparat ma rejestrować zdjęcia na kliszy filmu 35 mm. Migawka pozwala na naświetlanie zdjęć w czasie 1/60 sekundy.

Aparat fotograficzny OpenReflex

Aparat fotograficzny OpenReflex

Wszystkie instrukcje oraz modele 3D mówiące krok po kroku jak stworzyć samemu taki aparat są dostępne nieodpłatnie na stronie Instructables tutaj. Na stronie znaleźć można również pliki które pozwolą na wydrukowanie wszystkich potrzebnych części za pomocą drukarki 3D.

Koszt wszystkich potrzebnych materiałów (nie wliczając kosztu samej drukarki 3D) powinien się zamknąć w 25 Euro (ok. 100 – 120 zł).

Wiadomo, że na dzień dzisiejszy drukarki 3D nie są wyposażeniem standardowym każdego gospodarstwa domowego (pewnie nie występują nawet w 2% Polskich domów) ale, obserwując rozwój w tej dziedzinie (z miesiąca na miesiąc powstają coraz doskonalsze i tańsze urządzenia tego typu), wydaje mi się, że w niedalekiej przyszłości (kilku lat) będą one bardzo powszechnymi gadżetami (jak kuchenki mikrofalowe czy pralki) oraz praktycznie każdy będzie mógł sobie pozwolić na małą drukareczkę 3D we własnym pokoju.

Ja osobiście bardzo chętnie „wyprodukowałbym” własny aparat fotograficzny (nawet analogowy) od początku do końca. Z niecierpliwością czekam na masowy dostęp do drukarek 3D oraz na kolejne instrukcje tego typu, być może tym razem już aparat cyfrowy cyfrowy a może wystarczyłoby odpowiednie umieszczenie oraz podłączenie matrycy cyfrowej (której raczej nie wydrukujemy w zaciszu swojego pokoju) z innego aparatu w miejscu gdzie montowana jest klisza w Open Reflexie. Bardzo chętnie bym to sprawdził 🙂