Wskazówka jak znaleźć dobre pomysły na zdjęcia i rozwijać się z każdym dniem

Wskazówka jak znaleźć dobre pomysły na zdjęcia i rozwijać się z każdym dniem

22 stycznia 2014 0 przez Tomasz

Okazje na fantastyczne zdjęcia zdarzają się codziennie, wystarczy mieć oczy otwarte „na fotografię” oraz aparat zawsze przy sobie.

Stare drzwi opuszczonego domu można przeistoczyć na piękne zdjęcie do wykorzystania w przyszłości jako np. tło plakatu. Rozpadający, stary budynek czy kamienica może posiadać piękne wykończenia architektoniczne które warto sfotografować, lub budynek w całości może stworzyć ciekawą kompozycję „z historyczną duszą” która może startować w konkursach fotograficznych. Swoją drogą, fotografowie wygrywający konkursy niekoniecznie jeżdżą do najpiękniejszych miejsc na świecie aby zrobić fotografie konkursowe, w 90% przypadków znajdują oni (potrafią znaleźć i to jest ich przewaga) piękno oraz pomysł na świetne zdjęcia w otaczającym ich świecie.

Pomysł na dobre zdjęcia

Łatwo powiedzieć ale jak to zrobić? Zauważanie coraz lepszych tematów na zdjęcia przychodzi z czasem, ale tylko z czasem spędzonym z aparatem, z czasem wykonywania kolejnych, bardziej lub mniej, udanych zdjęć, nauki na własnych błędach, zauważaniu co wygląda na fotografiach dobrze a co nie koniecznie. Tak, dobre zdjęcia to głównie praktyka. Im więcej praktyki tym lepsze zdjęcia, koniec kropka.

Uwaga, najważniejsza wskazówka:

Jeżeli uważamy się za fotografów, kochamy to robić, pasjonuje nas to i chcemy się wciąż rozwijać w tym fachu, zabierajmy nasz aparat wszędzie, nie kilka razy w roku przy okazji wyjazdu ale również na spacer z dziewczyną / żoną / przyjaciółmi / rodziną, w drogę do pracy czy na pocztę 🙂 Podczas drogi rozglądajmy się i szukajmy ciekawych pomysłów na zdjęcia, szukajmy nie tylko w skali ogólnej ale również w mniejszej – ciekawych detali, kolorów, tekstur itd. Rozglądajmy się na boki, ale spójrzmy czasem na to co znajduje się pod nogami lub nad naszymi głowami. Jeżeli coś wpadnie nam w oko zróbmy temu zdjęcie, najlepiej spod różnych kątów, z różnymi ustawieniami aparatu czy obiektywu aby później wybrać najlepsze ujęcie.  Nawet najmniejsza zmiana pozycji z której wykonamy zdjęcie zmienia jego wygląd diametralnie. Jeżeli nie trafimy z tematem czy ustawieniami to trudno, będziemy mądrzejsi następnym razem, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie aby wrócić na dane miejsce i powtórzyć ujęcie biorąc pod uwagę zauważone błędy. Jest to najprostsza ale również najskuteczniejsza droga do wykonywania zdjęć na naprawdę wysokim poziomie.