Test torby fotograficznej Arkas CB40706

Test torby fotograficznej Arkas CB40706

17 października 2013 0 przez Tomasz

Zdecydowałem się na rozpoczęcia przeprowadzania testów sprzętu fotograficznego, na pierwszy rzut moja własna, torba fotograficzna – Arkas CB40706. Jakie ma zalety oraz wady a także do jakich zastosowań mogę ją polecić. Wszystkie zdjęcia dołączone do artykułu wykonywałem „na szybko” osobiście. Jeżeli ktoś jest właśnie w trakcie wyboru praktycznej torby na aparat to zapraszam do lektury.

 

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – widok z przodu

Ogólnie

Potrzebowałem poręcznej, lekkiej torby fotograficznej o idealnie dopasowanym do mojego aparatu wymiarze, posiadającej kilka przegródek na filtry fotograficzne, karty pamięci i wymienną baterię. Ponadto, zależało mi na bezpieczeństwie aparatu czyli solidnym materiale oraz komorze na aparat wyłożonej sztywnym ale miękkim materiałem chroniącym sprzęt podczas ewentualnego upadku. Posiadaczem torby jestem od niedawna ale zdążyłem już zrobić jej test terenowy, spacerowałem z nią po mieście przez około 4 godziny sprawdzając wygodę jej użytkowania oraz funkcjonalność.

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706

Wykonanie

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – wykonanie

Wykonanie torby muszę naprawdę pochwalić, materiał zewnętrzny jest wytrzymały, wszystkie zamki są wykonane naprawdę solidnie, materiał nie podchodzi pod zamki i nie powoduje ich zacinania. Estetyka torby również nie budzi zastrzeżeń, przypomina ona niewielki kuferek. Nie jestem jakimś maniakiem estetyki, dla mnie najważniejsze jest aby wygląd torby nie przyciągał za mocno wzroku i nie mówił: „W środku jest sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych”. Stylistyka torby jest prosta ale estetyczna i to mi w zupełności wystarcza.

 

Pasek na ramię

Jedną z największych zalet torby jest ciekawie wykonany i przez to bardzo wygodny pasek na ramię. To co go wyróżnia na tle większości konkurencji to paraboliczny kształt który idealnie wpasowuje się w ramię podczas noszenia. Dodatkowo pasek pokryty jest miękkim materiałem który utrudnia zsuwanie się torby z ramienia oraz podnosi komfort jej noszenia. Nawet po czterogodzinnym spacerze nic mnie nie uwierało i nie przeszkadzało.

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706

 

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706 - pasek na ramię - zbliżenie

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – pasek na ramię – zbliżenie

Pojemność

Należy zaznaczyć na wstępie, że jest to torba kompaktowa do noszenia lustrzanki cyfrowej wraz z jednym średniego rozmiaru obiektywem. Osobiście nosiłem w nim aparat Canon EOS 550D z założonym sporym obiektywem Canon 24-105L f/4 bez osłony przeciwsłonecznej. Sprzęt ten zajmuje idealnie 100% przestrzeni komory głównej. Ale na tym właśnie mi zależało aby nie było żadnych niepotrzebnych luzów itp. Tak więc większość aparatów z sektora lustrzanek amatorskich i półprofesjonalnych powinno bezproblemowo zmieścić się w torbie, problem zacznie się dopiero z korpusami od Canona 5D wzwyż oraz obiektywami profesjonalnymi o ogniskowej od 200mm. Ponadto, wewnątrz komory głównej znajduje się przegródka którą możemy dowolnie przesuwać dzięki mocowaniu na „rzepy”. Pozwala to na umieszczenie wewnątrz komory osobno: korpusu aparatu i jednego obiektywu oraz oddzielenie ich za pomocą owej przegródki. Osobiście jestem miłośnikiem noszenia aparatu z zamontowanym obiektywem tak aby być zawsze przygotowanym do fotografowania.

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – komora główna

Poza komorą główną, torba wyposażona jest w 3 mniejsze kieszenie (z obu stron oraz większa z przodu torby) na drobne akcesoria takie jak filtry, karty pamięci, zapasową baterię, kieszonki na wizytówki oraz miejsca na długopisy. Czyli wszystko co potrzebne na spacer z aparatem po parku czy mieście bez problemu się w torbie zmieści.

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – kieszeń boczna

 

 

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – przednia kieszeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezpieczeństwo

Jeżeli  chodzi o bezpieczeństwo przenoszonego w torbie sprzętu to nie miałem okazji testować go w praktyce, torba na szczęście nie spadła mi z ramienia (co również dobrze o niej świadczy 🙂 ). Ale patrząc na jakość wykonania oraz wyłożenia komory głównej podejrzewam, że przy niewielkim upadku nic nie powinno się stać. Producent torby zapewnia na etykietce, że materiał z jakiego jest ona wykonana to wodoodporny winyl, podczas spaceru złapała mnie słabiutka mżawka podczas której faktycznie żadna kropelka wody nie dostała się do wnętrza kuferka, nie wiem jak torba zachowałaby się podczas większych opadów ale wtedy zazwyczaj ucieka się do najbliższego schronienia a nie czeka aż torba przemoknie :).

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – widok od spodu

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – rączka

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowo, bardzo podobają mi się plastikowe nóżki widoczne na powyższym zdjęciu w jakie wyposażona została dolna część torby. Pozwalają one na położenie torby nawet na mokrych powierzchniach bez zamartwiania się czy torba nie przemoknie. A także wygodna rączka znajdująca się na górze torby pozwalająca na wygodne trzymanie torby gdy akurat nie trzymamy jej na ramieniu.

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706 - klamra przedniej kieszeni

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – klamra przedniej kieszeni

Torba na aparat fotograficzny - Arkas CB40706

Torba na aparat fotograficzny – Arkas CB40706 – zbliżenie materiału z jakiego torba została wykonana

Podsumowanie, dla kogo jest ten produkt

Torba Arkas CB40706 jest przeznaczona dla osób posiadających małego oraz średniego rozmiaru sprzęt fotograficzny (oczywiście mówimy o lustrzankach cyfrowych) które potrzebują solidnie wykonanej, wygodnej i kompaktowej torby fotograficznej do wykorzystywania podczas spacerów czy niedalekich podróży. Jest to sprzęt do którego zmieścimy korpus aparatu oraz jeden obiektyw oraz kilka niezbędnych akcesoriów. Na pewno nie jest to torba przeznaczona na większe sesje zdjęciowe podczas których potrzebować będziemy lampy błyskowej oraz kilku obiektywów na zmianę.

Jeżeli spełnaimy powyższe wymagania to jak najbardziej ją polecam.