Produkcja obiektywów firm Nikon przekroczyła 85 mln egzemplarzy

Produkcja obiektywów firm Nikon przekroczyła 85 mln egzemplarzy

20 lutego 2014 0 przez Tomasz
Firma Nikon poinformowała, że na początku stycznia 2014 r. łączna liczba obiektywów NIKKOR wyprodukowanych do aparatów Nikon z wymienną optyką osiągnęła osiemdziesiąt pięć milionów sztuk.
85 milionów obiektywów fotograficznych marki Nikon Nikkor
 
W 1959 r. firma Nikon (wówczas jeszcze Nippon Kogaku K.K.) wprowadziła na rynek aparat Nikon F oraz pierwsze obiektywy NIKKOR do lustrzanek jednoobiektywowych Nikon, w tym obiektyw
NIKKOR-S Auto 5 cm f/2. Od tego czasu Nikon konsekwentnie poszerza ofertę obiektywów NIKKOR, w tym modeli 1 NIKKOR dedykowanych do zaawansowanych aparatów kompaktowych z wymienną optyką Nikon 1, z których pierwszy trafił na rynek w październiku 2011 r.
Dzięki temu w styczniu br. całkowita produkcja obiektywów NIKKOR przekroczyła granicę 85 milionów egzemplarzy.Nikon konsekwentnie poszerza ofertę obiektywów NIKKOR, wykorzystujących zaawansowane technologie optyczne dopracowywane przez lata.W sierpniu 2013 r. odbyła się premiera obiektywu zmiennoogniskowego AF-S DX NIKKOR 18‑140 mm f/3,5-5,6G ED VR o dużym zakresie ogniskowych (około 7,8x), przeznaczonego do lustrzanek cyfrowych Nikon formatu DX.We wrześniu 2013 r. Nikon poinformował z kolei o wprowadzeniu do oferty pierwszego na świecie wodoodpornego i wzmocnionego obiektywu 1 NIKKOR AW 11-27,5 mm f/3,5-5,6, który jest sprzedawany w zestawie z aparatem Nikon 1 AW1 oraz modelu 1 NIKKOR AW 10 mm f/2,8.
Obecnie seria obiektywów 1 NIKKOR liczy jedenaście modeli, a firma planuje nadal ją rozwijać.Również we wrześniu 2013 r. Nikon wdrożył nowe narzędzie pomiarowe OPTIA (Optical Performance and Total Image Analyzer – analizator całościowego obrazu i jakości optycznej) do pomiaru wszelkiego rodzaju aberracji w wymiennych obiektywach do aparatów fotograficznych, a także specjalny symulator obrazu. Wykorzystanie analizatora OPTIA i symulatora obrazu nie tylko zapewnia większą kontrolę nad rozdzielczością, ale także umożliwia konstruowanie obiektywów z zachowaniem kontroli nad zmiennymi charakterystykami poszczególnych modeli, co od zawsze wzbudzało duże uznanie użytkowników marki NIKKOR.
W październiku 2013 r. oferta firmy Nikon została rozszerzona o jasny obiektyw AF-S NIKKOR 58 mm f/1,4G przeznaczony do cyfrowych lustrzanek firmy Nikon formatu FX. Model ten jest szczególnie doceniany przez użytkowników za możliwość minimalizowania aberracji komatycznej i odwzorowywania punktowych źródeł światła jako ostrych punktów bez zniekształceń i skaz w całym kadrze, nawet przy maksymalnie otwartej przysłonie.Marka NIKKOR.
NIKKOR to marka obiektywów fotograficznych firmy Nikon, która stała się synonimem wszechstronnych szkieł wysokiej jakości przeznaczonych do lustrzanek jednoobiektywowych. Nazwa NIKKOR powstała po dodaniu litery „R” do zapisanego w alfabecie łacińskim skrótu „Nikko” pochodzącego od nazwy Nippon Kogaku K.K.Nikon przestrzega swoich wewnętrznych rygorystycznych standardów jakości na wszystkich etapach produkcji – od przygotowania i opracowania projektu, po wprowadzenie na rynek gotowego wyrobu spełniającego wymagania użytkowników. Stosowane systemy produkcyjne i kontrolne gwarantują najwyższą jakość obiektywów NIKKOR.
Gama obiektywów firmy Nikon do aparatów z wymienną optyką obejmuje obecnie ponad 80 rodzajów produktów, w tym obiektywy ultraszerokokątne, superteleobiektywy, obiektywy typu „rybie oko”, obiektywy zmiennoogniskowe, mikroobiektywy, wielozadaniowe obiektywy PC-E oraz obiektywy 1 NIKKOR do zaawansowanych aparatów kompaktowych z wymienną optyką.W 2013 r. firma Nikon świętowała 80. rocznicę rozpoczęcia produkcji obiektywów NIKKOR, inicjując różnorodne akcje podkreślające ich zalety. Jedną z nich było utworzenie kolekcji zdjęć „Eyes of Nikon” wykonanych przez najznakomitszych fotografów.
Nikon w dalszym ciągu będzie opracowywać i wprowadzać na rynek produkty wysokiej jakości, spełniające wymagania użytkowników z całego świata.