Portrety Candid „ad hoc”

Portrety Candid „ad hoc”

15 kwietnia 2014 0 przez Tomasz

Wiele najlepszych zdjęć portretowych powstaje bez wielogodzinnego pozowania oraz testowania różnych skomplikowanych wyrazów twarzy, udawanych emocji (chociaż przy okazji nie można odmówić perfekcji w tej sztuce niektórym profesjonalnym modelkom). Bardzo często najlepsze zdjęcia powstają w naturalnych warunkach w odpowiednim czasie (ad hoc), gdy fotografowana osoba zdaje sobie sprawę z właśnie zrobionego zdjęcia w momencie gdy jest ono już zapisywane na karcie pamięci.

Candid

Zdjęcia tego typu bardzo często określane są jako „Candid Photography” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „szczerą fotografię”, ponieważ pokazane są na niej prawdziwe i szczere uczucia. Jak rozpoznać takie zdjęcie? Jeżeli patrząc na zdjęcie nasze usta mimowolnie się uśmiechną widząc na fotografii szczere oraz prawdziwe uczucie to najczęściej oznacza, że mamy do czynienia właśnie z „Candid Photography” 🙂

Najlepszy sposób na stworzenie Candid Photography

Najlepszym sposobem na stworzenie takiego szczerego i prawdziwego ujęcia jest spędzanie jak największej ilości czasu ze swoimi znajomymi czy rodziną w towarzystwie aparatu fotograficznego w gotowości. Wspólny spacer, piknik czy wyjazd, relaks oraz wspólna zabawa same stworzą najlepsze okazje na uchwycenie prawdziwych emocji.

Inne sposoby 🙂

Jeżeli nasza rodzina oraz znajomi nie lubią, nie chcą, boją się itd. być fotografowani musimy poradzić sobie w inny sposób, zabrać aparat i ruszyć w miasto w poszukiwaniu różnego rodzaju okazji. Najlepiej do tego celu nadają się różnego rodzaju eventy, występy artystyczne czy zgrupowania. Mnóstwo ludzi w jednym miejscu oznacza zazwyczaj mnóstwo emocji (tylko, że czasem i to najczęściej te emocje nie będą budzić uśmiechu na naszej twarzy tylko albo smutek albo zdziwienie albo śmiech? więc się trochę naszukamy tych pozytywnych). W każdym bądź razie należy uważać, ponieważ o ile fotografowanie w większości publicznych miejsc jest dozwolone i nikt nam nie może nic zrobić o tyle należy wiedzieć kiedy zrobienie zdjęcia będzie również etycznie poprawne i nikogo nie urazimy bądź nie narazimy się sami 🙂

Innym sposobem jest zabieranie aparatu fotograficznego na wszystkie rodzinne eventy (śluby, urodziny czy imieniny) które stwarzają również mnóstwo pozytywnych emocji wartych uwiecznienia.

Jeszcze inny sposób to organizowanie różnego rodzaju rozrywek własnym dzieciom oraz dokumentowanie ich zabaw oraz uśmiechów, dzieci zazwyczaj lubią być fotografowane więc nie powinno być problemu z awanturą o „prawa wizerunkowe” czy udowadnianie, że „jestem niefotogeniczn y/a”.

Pora dnia

Najpiękniejsze zdjęcia (ehh… znowu się powtórzę, zawsze to piszę ale przy każdym kolejnym tekście uważam, że znowu jest to potrzebne ;/ ) powstają albo rano albo wieczorem, wtedy gdy słońce nie znajduje się w zenicie tylko jest blisko linii horyzontu. Jest to bardzo ważne aby nie fotografować w samo południe gdy słońce znajduje się centralnie nad naszymi głowami, ponieważ wszystkie emocje które chcielibyśmy uwiecznić zostaną „zepsute” na zdjęciu przez tworzace się na twarzach ostre cienie.

Ujęcia

Jakie ujęcia, jakie kadry najlepiej się sprawdzają? Epicentrum naszych emocji praktycznie zawsze jest twarz, tak więc lekko tajemnicze zbliżenia twarzy przysłoniętej lekko włosami są jednym z pomysłów na początek. Ale nie ma tutaj żadnej reguły, kadr musi pokazywać dokładnie to co chcemy pokazać, nie za dużo oraz też nie za mało, należy również uważać na „mistrzów drugiego planu” aby ktoś przypadkiem głupia miną czy pozą w jakiej się akurat znajdował podczas wyzwalania migawki nie popsuł całego ujęcia. Radą na okrojenie wszystkich zbędnych elementów ta jest rozmycie ich z wykorzystaniem niskiej wartości przysłony.

Oczywiście jeżeli zdjęcia mają być naprawdę naturalne musimy wiedzieć kiedy i jak chcemy uchwycić dany moment, ponieważ zazwyczaj drugie zdjęcie już nie będzie tak idealne bo nasza modelka/model zda sobie sprawę, że jest w centrum obiektywu i będzie już ostrożniejsza/y. Pamiętajmy również, że dobre zdjęcia wcale nie muszą być wykonane z przodu ale również z boku czy tyłu, ważne jedynie aby pokazywały to co mają do przekazania.