Porady fotograficzne – Jak fotografować fajerwerki?

Porady fotograficzne – Jak fotografować fajerwerki?

14 czerwca 2013 Wyłącz przez Tomasz

Pokazy sztucznych ogni to spektakularne widowisko podczas którego można wykonać wiele wspaniałych ujęć. Czarne niebo z długimi smugami światła odpowiednio uchwyconymi przez fotografa samo w sobie jest dziełem sztuki. Pomimo swojego piękna jest to dość trudny oraz wymagający temat do fotografowania. Jak ustawić aparat aby efekt na fotografii był dokładnie taki jakiego oczekujemy?

Jak fotografować sztuczne ognie

Jak fotografować sztuczne ognie,
© sxc.hu

Aparat powinien być przestawiony w tryb manualny, aby fotograf miał pełną kontrolę nad wszystkimi parametrami, oraz umieszczony na statywie aby uniknąć nienaturalnego poruszenia na zdjęciach, jeżeli wszystko dobrze ustawimy, ruchu w kadrze i tak będzie wystarczająco dużo.

Ustawiamy czułość matrycy ISO na wartość 100 – 200, ponieważ pomimo, że niebo jest całe czarne, podczas wybuchów światła nam nie zabraknie,

Nie ma sensu stać i „polować” z aparatem w rękach na moment wybuchu, ponieważ i tak nie zdążymy go dobrze uchwycić, lepiej aby aparat robił to za nas i rejestrował niebo przez przykładowo 10 sekund i umieszczał na zdjęciu wszystkie sztuczne ognie które w tym czasie pojawią się na niebie. W tym celu ustawiamy parametr „czas naświetlania” na ok. 10 s. 

Jak fotografować fajerwerki

Jak fotografować fajerwerki,
© sxc.hu

Parametr przymknięcia przysłony ustawiamy na wartość f/8 – f/11, aby niebo w tle było idealnie czarne, a smugi światła były odpowiednio ostre.

Ustawianie ostrości przestawiamy w tryb manualny, najczęściej robi się to za pomocą przełącznika na obiektywie AF – Auto focus (tryb automatyczny), MF – manual focus (tryb manualny), i za pomocą pierścienia ostrości na obiektywie ustawiamy ostrość na nieskończoność (symbol – ∞).

Wycinek nieba który będziemy fotografować powinien być odpowiednio duży aby uchwycić kilka wybuchów oraz opadające smugi światła, najlepiej wykorzystywać ogniskowe z zakresu 10 – 50 mm.

Teraz wystarczy skierować aparat w stronę nieba, na którym za chwilę mają pojawić się sztuczne ognie, wyzwolić spust migawki i czekać na rozbłyski które zostaną zarejestrowane na zdjęciu. Powtarzamy ten krok do momentu zakończenia pokazu i wybieramy najlepsze ujęcia 🙂 .