Physiogramy czym są i jak się je tworzy

Physiogramy czym są i jak się je tworzy

1 marca 2014 0 przez Tomasz

Nazwa tworzenia tzw. physiogramów jest bardzo mało spotykana, zaś wykonanie tego typu zdjęcia bardzo proste. Zdjęcia tego typu to abstrakcyjne obrazy przedstawiające ścieżki światła na czarnym tle. Aby stworzyć zdjęcie tego typu musimy być „w posiadaniu” – idealnie ciemnego pomieszczenia, latarki emitującej bardzo wąski strumień światła oraz aparatu fotograficznego ustawionego na statywie.

 

Aby dodać do naszego physiogramu linie przerywany musimy mieć latarkę która nie będzie świeciła światłem ciągłym tylko będzie migała.

Aby dodać do naszego physiogramu linie przerywane musimy mieć latarkę która nie będzie świeciła światłem ciągłym tylko będzie migała.

 

Jak stworzyć physiogram?

Wieszamy latarkę na kawałku żyłki pod sufitem (np. zaczepiając żyłkę o żyrandol) tak aby latarka świeciła prostopadle w dół. Aparat ustawiamy bezpośrednio pod zawieszoną latarką w odległości ok 1 – 1.5 m. i kierujemy obiektyw prosto w górę (na latarkę). Ustawiamy ostrość obiektywu na latarkę i przełączamy tryb ostrości na manualny. Ustawiamy w aparacie długi czas naświetlania (ok. 30 sekund wzwyż, warto posłużyć się zdalnym wyzwalaczem oraz trybem BULB).

Włączamy latarkę, gasimy wszystkie światła tak aby w pokoju panował zupełny mrok, poruszamy lekko latarkę tak aby zaczęła się przemieszczać zataczając kręgi, wciskamy spust migawki w aparacie i rozpoczynamy naświetlanie, po ok. 30 sekundach na ekranie aparatu pojawi się pierwszy wykonany przez nas Physiogram.

Każdy pełny ruch latarki zostanie zarejestrowany przez aparat jako świecący biały okrąg, aby dodać do naszego physiogramu kolory musimy zaopatrzyć się w kolorowe, przezroczyste filtry które będziemy nakładać na obiektyw w trakcie naświetlania. Do tego celu wystarczą kolorowe, przezroczyste folie które po kolei, bardzo delikatnie, aby nie poruszyć aparatu, kładziemy na obiektyw w trakcie naświetlania. Każda z tych folii zmieni barwę okręgów tworzonych przez latarkę, tworząc bardzo ciekawe efekty.

Ważną rzeczą jest aby latarka była skierowana bezpośrednio w dół, aby nie wisiała krzywo musimy przymocować żyłkę dokładnie w jej pionowej osi.