Nocna fotografia – 7 pomysłów, inspiracji

Nocna fotografia – 7 pomysłów, inspiracji

28 stycznia 2014 0 przez Tomasz

Noc kryje wiele sekretów, pogrążony w mroku świat staje się zupełnie innym miejscem niż w dzień. Słychać jedynie ciche kroki ostatnich przechodniów zmierzających w stronę domu. Ulice stają się opuszczone a dzienny harmider znika pod osłoną nocy, jedynymi źródłami światła są latarnie na głównych ulicach, zaś boczne uliczki oświetlone są jedynie światłem księżyca. W czasie gdy większość ludzi zmierza do domu, uciekając przed nocą, fotografowie wyruszają na nocne łowy z ogromnym uśmiechem na twarzy, aparatem w plecaku oraz statywem pod pachą. Skąd ten uśmiech? Ponieważ noc to czas zabawy światłem oraz idealna okazja na stworzenie nowych świetnych kadrów.

Pomysły na fotografowanie w nocy

Nawet najpiękniejsze miejsca w dzień wyglądają zupełnie inaczej w nocy, widać inne elementy, inne obiekty stają się tymi „najważniejszymi”. Oświetlone centra handlowe czy biurowce odstają wyraźniej na tle spowitego nocą miasta, nad lokalami świecą kolorowe neony, zaparkowane samotnie samochody tworzą atmosferę tajemniczości. świat wygląda po prostu inaczej i warto to uwiecznić :).

Kilka propozycji, inspiracji na nocną fotografię ode mnie wraz z bardzo krótkimi wskazówkami (hasłami):

 

1 . Rozgwieżdżone niebo – ślady gwiazd poruszających się po nieboskłonie

Porządny statyw, długi czas naświetlania, czyste, bezchmurne niebo, najlepiej daleko od miasta aby światło nie wpływało na wygląd zdjęcia

2 . Miejskie krajobrazy

 

Czas naświetlania zależny od sytuacji, statyw, widok ogólny na miasto, światła ulic, poruszający się przechodnie oraz pojazdy, ciekawie oświetlone budynki, neony, detale architektoniczne, ciekawie padające światło, fotografia uliczna – sytuacje, ludzie.

3 . Światła poruszających się pojazdów

 

Długi czas naświetlania, porządny statyw, wielkie arterie komunikacyjne, przystanki tramwajowe, ulice wjazdowe do miast

 

4 . Krajobrazy wykonane zaraz po zachodzie słońca

 

Duża liczba przysłony aby osiągnąć odpowiednią głębie ostrości, długi czas naświetlania, porządny statyw, wszelkie ciekawe krajobrazy (góry, morze, rzeki, ciekawie wyglądające niebo). Czas zaraz po zachodzie słońca jest idealny do fotografii krajobrazowej ponieważ pomimo, że jest już ciemno, to światło słońca znajdującego się za horyzontem rozprasza się po niebie i pozwala na sfotografowanie w magiczny sposób danego miejsca z zachowaniem widocznych na zdjęciu tekstur oraz kolorów.

5 . Nocne portrety

 

statyw, lampa błyskowa do doświetlenia fotografowanej osoby, wysoka wartość ISO, czas naświetlania ok, 0,5 – 1 sekundy powinien wystarczyć aby uchwycić detale za fotografowaną osobą

 

6 . Malowanie światłem

 

statyw, długi czas naświetlania, latarka, telefon z jasnym wyświetlaczem lub inne małe źródło światła, dużo kreatywności oraz zabawy. Stawiamy aparat na statywie, ustawiamy czas naświetlania na np. 30 sekund, wchodzimy w kadr i z włączoną latarką rysujemy różne wzory.

 

7 . Wesołe miasteczka

 

Statyw, czas naświetlania zależny od ujęcia, pozwalający na rozmycie poruszających się karuzeli, zdjęcia bardzo dynamiczne oraz kolorowe.

Fotografia nocna