Niszczycielska moc mężczyzn – czyli jak niszczymy sprzęt o wartości ponad 11 tysięcy złotych?

Niszczycielska moc mężczyzn – czyli jak niszczymy sprzęt o wartości ponad 11 tysięcy złotych?

27 lutego 2014 0 przez Tomasz

Przeciętny mężczyzna niszczy w ciągu życia sprzęt elektroniczny o wartości 11 234 zł1 – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Nikon z okazji wprowadzenia na rynek wytrzymałych aparatów z wymienną optyką Nikon 1 AW12. Panowie są w tym względzie znacznie bardziej nieostrożni od kobiet. W ciągu ostatnich 5 lat blisko połowa mężczyzn (43%) uszkodziła co najmniej jeden gadżet, a jedna trzecia zniszczyła swój cenny sprzęt tak, że nie nadawał się do naprawy. Najczęściej ofiarą nieodpowiedniego traktowania padają laptopy (26%), smartfony (21%) oraz aparaty fotograficzne (18%).

Ile sprzętu jest w stanie zniszczyć mężczyzna w czasie swojego życia

Przeciętny Europejczyk jest właścicielem gadżetów elektronicznych o wartości ponad 13 000 zł, jednak cenny sprzęt nie jest właściwie chroniony. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Nikona, winę za zniszczenia domowej elektroniki najczęściej ponoszą mężczyźni.

W grupie panów, którzy uszkodzili sprzęt elektroniczny w ciągu ostatnich pięciu lat, czterech na dziesięciu (39%) rozbiło urządzenie, upuszczając je na podłogę. Częstą przyczyną uszkodzenia sprzętu jest też zalanie – 8% badanych przyznało się do zanurzenia gadżetu w napoju lub wylania go na urządzenie. Identyczny odsetek ankietowanych wskazał jako powód pozostawienie urządzenia bez nadzoru w rękach dziecka. W 6% przypadków właściciele nieopatrznie usiedli na sprzęcie, a jeden na dwudziestu respondentów uszkodził gadżet rzucając go na biurko lub do kolegi.

Co ciekawe – mimo, że kobiety zasadniczo obchodzą się ze sprzętem ostrożniej, dwa razy częściej niż mężczyznom zdarza im się upuścić elektroniczny gadżet do sedesu (odpowiednio 6% i 3% przypadków). Natomiast nieuważni mężczyźni (4%) częściej od kobiet (3%) doprowadzają do uszkodzenia urządzeń przez zabrudzenie ich jedzeniem.

Na szczycie listy gadżetów najczęściej uszkadzanych przez mieszkańców Europy znalazły się laptopy (26%), smartfony (21%) i aparaty fotograficzne (18%).

„Biorąc pod uwagę, jak często zdarza nam się uszkadzać cenny sprzęt, Nikon 1 AW1 to idealna propozycja dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Nawet, jeśli aparat ten zostanie zalany czy upadnie na podłogę, nadal gwarantuje doskonałą jakość zdjęć oraz filmów” – powiedział Jordi Brinkman, Product Manager Nikon 1 w firmie Nikon Europe.

Nikon 1 AW1 to pierwszy na świecie kompaktowy aparat z wymiennymi obiektywami, umożliwiający fotografowanie w ekstremalnych warunkach. Wodoszczelny (do 15 m), odporny na wstrząsy (przy upadku z wysokości do 2 m) oraz niskie temperatury (do -10°C) i kurz, Nikon 1 AW1 zapewnia znakomitą jakość zdjęć zarówno podczas nurkowania czy jazdy na nartach, jak i eleganckich przyjęć. Model ten to doskonałe połączenie funkcjonalności, minimalistycznego wzornictwa i szybkości.

Średnia wartość niszczonych gadżetów:

Tablet 667,8 zł

Smartfon 1 226,40 zł

Laptop 2 457 zł

Aparat cyfrowy 1 352,40 zł

Przenośny odtwarzacz muzyki 352,80 zł

Słuchawki nauszne 310,80 zł

Konsola do gier 655,20 zł

Głośniki 588 zł

Zegarek 1 251,60 zł

Telewizor 3 372,60 zł

Odtwarzacz DVD 810,60 zł

Czytnik e-booków 163,80 zł