Kurs fotografii – Lekcja 1) Zrozumieć wskazania światłomierza wbudowanego w aparat

Kurs fotografii – Lekcja 1) Zrozumieć wskazania światłomierza wbudowanego w aparat

10 kwietnia 2013 Wyłączono przez Tomasz
Kurs fotografii

Kurs fotografii

Lekcja 1) Nauka korzystania ze wskazań światłomierza wbudowanego w aparacie

 

Zaczynam od opisania zasad korzystania ze wskazań światłomierza wbudowanego w aparacie, ponieważ podczas kolejnych ćwiczeń będzie on bardzo często wykorzystywany. Praktycznie każdy aparat cyfrowy jest wyposażony w światłomierz. Przykładowy wyświetlacz LCD z pokazanym światłomierzem ( występujący w lustrzance Canon EOS 550D ) przedstawiony został na poniższym rysunku:

 

Wyświetlacz LCD w aparacie Canon EOS 550D

Wyświetlacz LCD w aparacie Canon EOS 550D

 

Ćwiczenia do wykonania:

  1. Ustaw aparat na statywie na obojętnie jaką scenę (sceną może być nawet Państwa pokój). Ważne aby podczas wykonywania tego ćwiczenia aparat ustawiony był na fotografowanie tej samej sceny, aby można było później porównać wykonane fotografie.
  2. Przestaw aparat w tryb Manualny („M”).
Ustawianie aparatu cyfrowego w tryb "manualny"

Ustawianie aparatu cyfrowego w tryb „manualny”

  1. Sprawdź jakie są wskazania światłomierza (gdzie znajduje się wskaźnik ekspozycji).
  2. Zmodyfikuj parametr „czas naświetlania” w zależności od wskazań światłomierza, tak aby wskaźnik ekspozycji znalazł się dokładnie w pozycji „0”:
    1. Jeżeli wskaźnik ekspozycji znajduje się po ujemnej stronie (z lewej strony od zera w lustrzankach Canon, z prawej strony w lustrzankach Nikon), należy zwiększyć czas naświetlania na dłuższy.
    2. Jeżeli wskaźnik ekspozycji znajduje się po dodatniej stronie (z prawej strony od zera w lustrzankach Canon lub po lewej stronie w lustrzankach Nikon), należy zmniejszyć czas naświetlania.
  3. Zrób zdjęcie gdy wskaźnik ekspozycji ustawiony jest na pozycji „zero”,
  4. Zmodyfikuj parametr „czas naświetlania”, tak aby wskaźnik ekspozycji pokazywał na pozycję +1 (w tym celu należy zwiększyć czas naświetlania),
  5. Zrób kolejne zdjęcie ze wskaźnikiem ekspozycji na pozycji „+1”,
  6. Zmodyfikuj parametr „czas naświetlania”, aby wskaźnik ekspozycji wskazywał „+2”, w tym celu należy jeszcze bardziej wydłużyć „czas naświetlania”,
  7. Zrób zdjęcie ze wskaźnikiem ekspozycji na pozycji „+2”
  8. Wykonaj jeszcze kolejne dwa zdjęcie ze wskaźnikiem ekspozycji kolejno, na pozycjach „-1” oraz „-2”, w tym celu należy odpowiednio zmniejszyć „czas naświetlania”
  9. Po wykonaniu wszystkich 5 zdjęć, zgraj je na komputer, lub obejrzyj na wyświetlaczu aparatu aby zobaczyć jak pozycja wskaźnika ekspozycji wpływa na wygląd (jasność) zdjęcia.
  10. Podczas analizowania zdjęć zauważysz, że zdjęcia dla których wskaźnik ekspozycji wskazywał wartości ujemne są ciemniejsze, zaś te dla których wskazana wartość była dodatnia, są jaśniejsze. Im wartość była bardziej oddalona od zera, tym zdjęcia były ciemniejsza/jaśniejsze. Wartość „0” wskazuje zdjęcie poprawnie naświetlone w większości przypadków.

 

Różnice w jasności kolejnych zdjęć z różnymi wskazaniami światłomierza

Różnice w jasności kolejnych zdjęć z różnymi wskazaniami światłomierza

Światłomierz pomaga kontrolować jasność zdjęcia jeszcze przed jego wykonaniem. Wystarczy nauczyć się odczytywania wskazań skali ekspozycji. Wskaźnik ekspozycji znajdujący się na ujemnej stronie skali sygnalizuje zdjęcie niedoświetlone, zaś gdy znajduje się w jego dodatniej części oznacza zdjęcie prześwietlone. Pozycja zero oznacza zdjęcie poprawnie oświetlone.

Należy pamiętać, że rozumienie wskazań światłomierza nie polega na 100% uległości jego pomiarom, ponieważ jest to tylko urządzenie które powinno pomagać nam w kreowaniu własnej wizji fotografii. Dobry fotograf rozumie jego wskazania, ale sam realizuje swój pomysł na zdjęcie, wykorzystując swoją wiedzę.