Jak zmiękczyć światło lampy błyskowej (flasha) – 3 praktyczne metody

Jak zmiękczyć światło lampy błyskowej (flasha) – 3 praktyczne metody

20 lipca 2013 Wyłączono przez Tomasz

Światło lampy błyskowej skierowanej bezpośrednio w stronę fotografowanej osoby jest bardzo ostre, tworzy widoczne, oraz mocne cienie na twarzy, często prześwietla pierwszy plan, nie doświetlając tła itp. Aby zmienić ten stan rzeczy, światło lampy błyskowej należy zmiękczyć aby cienie były delikatne, światło tuszowało niedoskonałości na twarzy fotografowanej osoby, równomiernie doświetlając zarówno modela jak i elementy znajdujące się za nim. Jak to zrobić?

 

Dyfuzor światła lampy błyskowej

W celu zmiękczenia światła lampy błyskowej można zaopatrzyć się w dyfuzor. Akcesoria tego typu produkowane są w różnych rozmiarach oraz kształtach, od prostych białych kart przysłaniających palnik po dyfuzory typu softbox mocowane na lampie, kształtem przypominające softboxy studyjne. Koszt akcesorium tego typu waha się od kilku do kilkuset złotych. Ich zaletą jest bardzo prosty sposób użycia, ponieważ wystarczy, podobnie jak w studiu, skierować światło lampy, zmiękczone przez dyfuzor w stronę fotografowanej osoby. Użytkownicy wbudowanych lamp błyskowych mogą zasłonić lampę kawałkiem białego papieru w celu zmiękczenia światła.

 

Odbicie światła od większej powierzchni

Zaletą tej metody jest brak konieczności kupowania dodatkowych akcesoriów do naszej lampy, wadą jest, że tą technikę możemy stosować tylko podczas korzystania z lamp zewnętrznych ponieważ lampa wbudowana w aparacie nie ma możliwości zmiany kierunku świecenia. Jak stosować tą technikę? Wystarczy odsunąć się od modela na odległość ok. 2 metrów i skierować światło lampy błyskowej pod kątem ok. 45 stopni w stronę większej powierzchni (ściany, blendy, sufitu) w celu odbicia od niej światła i doświetlenia fotografowanej osoby światłem odbitym. Warto wspomnieć, że powierzchnia odbijająca powinna być koloru białego, aby kolor światła nie uległ zmianie podczas odbicia.

 

Wykorzystanie kart odbijających

Karta odbijająca zamontowana na zewnętrznej lampie błyskowej

Karta odbijająca zamontowana na zewnętrznej lampie błyskowej

Większość dobrej jakości zewnętrznych lamp błyskowych posiada wbudowane, wysuwane, białe karty odbijające. Jeżeli lampa jej nie posiada, można taką kartę w bardzo prosty sposób „dorobić” własnoręcznie z wykorzystaniem taśmy klejącej oraz kawałka białej tektury. Ich zadaniem jest doświetlanie fotografowanej osoby odbitym od nich światłem w momencie gdy lampa błyskowa jest skierowana w górę. Światło wyzwolone z lampy odbija się od karty odbijającej i dodatkowo doświetla m.in okolice poniżej oczu. Jest to technika stosowana od lat przez większość profesjonalnych fotografów reportażowych.

 

Zmiękczenie światła lampy błyskowej jest bardzo pożądane podczas wykonywania większości ujęć. Klienci zazwyczaj nie będą zadowoleni widząc ostre cienie rysujące się za sylwetką oraz na twarzy. Zastosowanie jednej z wyżej wymienionych technik, może „uratować” fotografie doświetlane z wykorzystaniem lampy błyskowej.