Ile megapikseli potrzeba aby wydrukować dowolnie duże zdjęcie, wzór na dpi w zależności od odległości

Ile megapikseli potrzeba aby wydrukować dowolnie duże zdjęcie, wzór na dpi w zależności od odległości

23 lipca 2013 Wyłączono przez Tomasz

Pojęcie megapiksel oznacza milion pikseli (Mega – przedrostek wielokrotności oznaczający milion), czyli obraz składający się z miliona punktów, jeżeli w specyfikacji naszego aparatu jest napisane 18 megapikseli, oznacza to, że zdjęcia nim wykonane będą się składały z 18 milionów pikseli (oczywiście w teorii i przybliżeniu).

Drukowanie zdjęć w dowolnym rozmiarze jakie dpi,

© sxc.hu

Kolejnym pojęciem które muszę wyjaśnić przed przejściem do sedna jest dpi (ang. dots per inch) czyli ilość „plamek” przypadających podczas drukowania na cal. Im większa wartość dpi tym drukowane zdjęcie będzie bardziej szczegółowe. Podczas przeprowadzonych badań, znaleziono górną granicę 300 dpi przy której człowiek przestaje zauważać różnicę w jakości, podczas oglądania druku z odległości 40 cm (rzadko kiedy ktoś się pochyla bliżej nad zdjęciami a i tak by się musiał napocić żeby zobaczyć więcej szczegółów niż 300 punktów na cal). 300 dpi nazywane jest standardem poligraficznym, wszystkie wysokiej jakości zdjęcia w magazynach są drukowane właśnie z rozdzielczością 300 dpi, ale tutaj rozmawiamy o względnie małym formacie które człowiek ogląda z małej odległości, stąd wymagana jest duża szczegółowość, ale czy baner o rozmiarach 2 x 3 metry ktokolwiek będzie oglądał z odległości 40 cm (nie mówimy tutaj o złośliwości 🙂 ).

Ogólnie jako standard zostało przyjęte, że minimalna odległość z jakiej wydruk wielkoformatowy będzie oglądany wynosi długość jego przekątnej (ale nie mniej niż 40 cm.) . Wspomniany baner 2 x 3 metry ogląda się z minimalnej odległości 3,6 metra (z odległości równej jego przekątnej wyliczonej z twierdzenia Pitagorasa ). Im większy wydruk tym większa minimalna odległość z jakiej będzie on oglądany, więc nie potrzebujemy już druku w rozdzielczości 300 dpi tylko mniej aby szczegóły były nadal widoczne. Szczegółowość zdjęcia zależy od jego rozmiarów. Jeżeli magazyn oglądamy z odległości 40 cm i potrzebujemy 300 dpi a druk o przekątnej 80 cm z odległości dwukrotnie większej, wystarczy nam 150 dpi. Czyli wzór na dpi w zależności od odległości od widza wygląda następująco:

x (dpi) = 300 / (odległość w centymetrach / 40)

Morał z tych rozważań jest taki, że zdjęcie które może zostać wydrukowane w dowolnie dużym rozmiarze musi posiadać 3000 punktów długości, czyli aparat musi wykonywać zdjęcia o rozdzielczości minimum 13 Megapikseli.