Fotografia – 10 zasad kompozycji cz.2

Fotografia – 10 zasad kompozycji cz.2

7 czerwca 2013 Wyłączono przez Tomasz

6) Tło

Wielokrotnie wspaniałe ujęcie jest zniszczone przez to, że w tle znajdują się jakieś niechciane elementy (śmieci, ludzie itd.) Ludzkie oko ma niesamowitą umiejętność odnajdowania elementów niepasujących do danej sceny. Aby rozwiązać ten problem, przed wykonaniem zdjęcia poszukaj tła które będzie odpowiednie do danego ujęcia, najlepiej sprawdzają się tła jednolite, które nie odwracają uwagi od głównego tematu.

7) Głębia na zdjęciu

 

Obraz jest dwuwymiarową reprezentacją trójwymiarowej sceny którą fotografujemy. Z tego względu fotograf musi za pomocą kompozycji stworzyć odpowiednią głębie fotografowanej sceny. Głębie w fotografii oraz we wszystkich sztukach wizualnych tworzy się poprzez umieszczenie na obrazie pierwszego i drugiego planu oraz obiektów w tle. Innym sposobem stworzenia głębi na obrazie jest częściowe, celowe przysłonięcie jednym obiektem drugiego obiektu na scenie.

Jak pokazać głębie na zdjęciu,©sxc.hu

Jak pokazać głębie na zdjęciu,
©sxc.hu

 

8) Obramowanie

Świat jest pełen elementów które możemy wykorzystać do obramowania naszego ujęcia. Są to elementy naturalne oraz stworzone przez człowieka m.in drzewa, bramy, budynki, rośliny, a czasem również zjawiska naturalne. Odpowiednie umieszczanie tego typu elementów na krawędziach naszej fotografii, pozwala odizolować główne obiekty znajdujące się wewnątrz, na których chcemy skupić uwagę widza.

Wykorzystuj naturalne elementy otoczenia aby utworzyć obramowanie dla głównego obiektu, ©sxc.hu

Wykorzystuj naturalne elementy otoczenia aby utworzyć obramowanie dla głównego obiektu,
©sxc.hu

 

9) Kadrowanie

Poprzez odpowiednie wykadrowanie zdjęcia, skupiamy wzrok obserwatora tam gdzie tego chcemy. Ciasne kadrowanie głównego elementu sceny, skupia wzrok właśnie nie nim, eliminując niepotrzebne elementy znajdujące się w tle i odciągające wzrok.

Odpowiednie kadrowanie przyciąga wzrok obserwatora do głównego elementu na zdjęciu, ©sxc.hu

Odpowiednie kadrowanie przyciąga wzrok obserwatora do głównego elementu na zdjęciu,
©sxc.hu

 

10) Własne doświadczenie oraz eksperymentowanie

Wraz z nadejściem ery fotografii cyfrowej przestano się przejmować nieudanymi zdjęciami, rozpoczęła się era eksperymentowania w celu znalezienia własnego stylu komponowania ujęć. Tak jak pisałem na początku wpisu (Fotografia – 10 zasad kompozycji cz.1) w fotografii nie ma reguł, nie złamiecie prawa jeżeli złamiecie zasadę trójpodziału, jeżeli uważacie, że dla danego ujęcia bardziej pasuje umieszczenie głównego obiektu w środku kadru. Jestem w 100% za łamaniem reguł ale dopiero po nauczeniu się ich, aby wiedzieć co się łamie i robić to świadomie.