Dlaczego nie mogę wydrukować moich zdjęć w dowolym formacie?

Dlaczego nie mogę wydrukować moich zdjęć w dowolym formacie?

27 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

Często spotykam się z pytaniem dlaczego wykonanych przeze mnie zdjęć nie można wywołać w formacie 15 x 21 cm czy 13 x 18 cm lub dlaczego po wywołaniu w jakimś formacie zdjęcia są przycięte / rozciągięte albo zdjęcie nie jest wydrukowane na całej powierzchni papieru?

 

Proporcje

Aparat cyfrowy wykonuje zdjęcia o stałych proporcjach (najczęściej są to proporcje 2:3 czyli 2 jednostki szerokości do 3 jednostek wysokości). Takie zdjęcie możemy wydrukować na każdym formacie papieru którego wymiary spełniają proporcje 2:3, czyli przykładowo 10 x 15 cm lub A4 (20 x 30 cm).

Innym popularnym, głównie w aparatach kompaktowych, formatem zdjęć jest 3:4, czyli 3 jednostki szerokości do 4 jednostek wysokości. Takie zdjęcia możemy wydrukować na papierze którego wymiary spełniają proporcje 3:4. Przykładowe wymiary odbitek w zależności od proporcji wykonywanych zdjęć przedstawione zostały w poniższej tabelce:

 

Tabela wymiarów papierów fotograficznych w zależności od proporcji zdjęcia

Tabela wymiarów papierów fotograficznych w zależności od proporcji zdjęcia

Jak sprawdzić proporcje wykonywanych zdjęć

Najłatwiejszym sposobem jest znalezienie informacji na ten temat w specyfikacji aparatu fotograficznego. Innym sposobem jest sprawdzenie wymiarów zdjęcia (w pikselach) wykonanego naszym aparatem (zdjęcie nie może być wcześniej przycinane lub kadrowane) i podzielenie dłuższego wymiaru przez krótszy.

Jeżeli wyjdzie nam wartość 1,5 to nasze zdjęcie mają proporcje 2:3

Jeżeli wyjdzie nam wartość 1,333(3) to nasz aparat wykonuje zdjęcia w formacie 3:4.

 

Dlaczego zdjęcia są przycięte, rozciągnięte lub niezadrukowane w całości

Jeżeli dajemy do punktu drukowania zdjęcia wykonane w formacie 2:3 i zlecamy druk zdjęć w formacie 18 x 21 cm to osoba zajmująca się drukiem ma dylemat co zrobić z takimi ujęciami, ponieważ aby zmienić format zdjęcia musi ona albo przeskalować jeden z boków zdjęcia powodując rozciągnięcie zdjęcia (moim zdaniem najgorszy możliwy wybór, ponieważ powoduje zniekształcenie zdjęcia) albo przyciąć zdjęcie w jednym z  wymiarów (przykładowo ucinając przy tym czubek czyjejś głowy 🙂 ), można również wydrukować zdjęcie w formacie 2:3 na papierze o innych proporcjach nie zadrukowując całej przestrzeni papieru.

 

Najlepszą praktyką jest świadomość proporcji wykonywanych przez nas zdjęć i dobieranie odpowiedniego formatu odbitek dzięki czemu zaoszczędzimy pracy ludziom którzy drukują zdjęcie oraz unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki podczas obioru zdjęć które będą poucinane lub porozciągane. Innym sposobem jest samodzielne wykadrowanie zdjęć do upragnionego formatu, dzięki temu sami decydujemy jaki fragment zdjęcia utniemy, czy może, jeżeli nie chcemy nic ucinać, dodamy ramkę dookoła zdjęcia która będzie grubsza z jednej strony tak aby zdjęcie uzyskało odpowiednie proporcje.