Blendy fotograficzne – jakiego koloru używać w jakich sytuacjach

Blendy fotograficzne – jakiego koloru używać w jakich sytuacjach

4 lipca 2013 Wyłączono przez Tomasz
Blenda fotograficzna

Blenda fotograficzna

Blendy fotograficzne służą do doświetlania zdjęć portretowych poprzez odpowiednie odbijanie światła. Blendy są najtańszym sposobem uzyskania odpowiedniego oświetlenia podczas wykonywania zdjęć w plenerze, koszt blendy w zależności od rodzaju oraz oferowanych funkcjonalności waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Występują one najczęściej w trzech kolorach – srebrnym, złotym oraz białym. Niektóre blendy oferują te wszystkie kolory, w postaci nakładek, które w zależności od potrzeb możemy naciągnąć na blendę. W jakiej sytuacji wykorzystywać dany kolor, jak wpływa on na światło odbite?

 

Blenda w kolorze srebrnym

Blenda w kolorze srebrnym wykorzystywana jest zazwyczaj podczas fotografowania w studiu lub we wnętrzach. Wynika to z faktu, że światło studyjne posiada ustaloną temperaturę barwną, w celu uzyskania naturalnie wyglądających kolorów, srebrna powierzchnia odbijająca nie wpływa na zabarwienie światła, pozostawiając temperaturę barwną światła bez zmian. Gdy zależy nam na naturalnie wyglądających kolorach, powinniśmy skorzystać właśnie ze srebrnej blendy.

 

Blenda w kolorze złotym

Aby wyjaśnić zasadę działania blendy w kolorze złotym, muszę przypomnieć, że kolor światła ulega zmianie podczas odbicia od kolorowych powierzchni. Światło odbite od różowej ściany przyjmie odcień różu, białe światło odbite od złotej blendy ulegnie „ociepleniu”, nabierze „złotego koloru”. Z tego powodu, blendy pokryte złotą powierzchnią odbijającą znajdują, zastosowanie w plenerze, naśladując naturalne światło słoneczne, oraz dodatkowo je ocieplając.

 

Blenda w kolorze białym

Blendy w kolorze białym można wykorzystać podczas sesji plenerowych na dwa sposoby, odbić od niej światło słoneczne lub zasłonić je. Gdy odbijemy światło od białej blendy, uzyskamy delikatne światło miękkie ( blendy srebrne oraz złote, odbijają silne światło ostre). W związku z małą „siłą” odbitego światła, są one wykorzystywane bardzo rzadko. O wiele częściej spotyka się zastosowanie białych blend w celu zablokowania światła, gdy wykonujemy sesję zdjęciową w plenerze, gdzie nie mamy możliwości ustawienia modelki w zacienionym miejscu (gdy tylko jest taka możliwość powinniśmy ustawiać fotografowaną osobę w cieniu, aby zapobiec powstawaniu ostrych cieni). Gdy wykonujemy sesję np. na plaży w ciągu dnia, wystarczy, że jedna osoba będzie trzymała blendę nad modelką i tworzyła cień, druga osoba w tym czasie może wykorzystać drugą blendę w celu odpowiedniego doświetlenia fotografowanej osoby.