AWB – Automatyczne ustawianie balansu bieli w aparacie, kiedy się nie sprawdzi

AWB – Automatyczne ustawianie balansu bieli w aparacie, kiedy się nie sprawdzi

15 stycznia 2014 0 przez Tomasz
Balans bieli w aparacie fotograficznym awb

© Fotolia.com

Balans bieli jest jedną z najważniejszych składowych fotografii, decydującym o poprawnym odwzorowaniu na zdjęciu kolorów fotografowanej sceny. Producenci aparatów fotograficznych w celu ułatwienia użytkownikom poprawnego ustawiania balansu bieli wprowadzili system automatycznego ustawiania balansu bieli w aparacie (AWB – wng. Auto White Balance).

System AWB sprawdza się bardzo dobrze w większości sytuacji, warto jednak wiedzieć kiedy nie powinno się ufać jego ustawieniom i ustawić balans bieli ręcznie.

Błędne ustawienia AWB występują zazwyczaj gdy scena oświetlana jest przez różne źródła światła o różnej temperaturze barwnej. Na przykład gdy scena oświetlona jest światłem zastanym (tzw. światłem otoczenia) oraz cześć sceny światłem sztucznym. W takiej sytuacji należy ustawić balans bieli ręcznie na światło zastane (którego jest więcej). Dzięki temu wszystkie elementy które są oświetlane światłem otoczenia (zastanym) będą miały naturalną, ciepłą kolorystykę, elementy oświetlone światłem sztucznym będą wyglądały naturalnie, tak jak widzimy je w rzeczywistości. Warto dodać, że przeprowadzone na świecie badania wykazują, że tony ciepłe wydają się bardziej atrakcyjne dla ludzkiego oka niż tony zimne.

Inną sytuacją w której system automatycznego ustawiania balansu bieli może „nie dać sobie rady” jest gdy na fotografowanej scenie występują elementy (o wyróżniającej się barwie ciepłej lub zimnej) które mogą zmylić system AWB. Przykładowo, gdy fotografujemy scenę na której znajduje się obiekt przesycony „ciepłym” światłem / barwą, aparat ustawi balans bieli całego zdjęcia w taki sposób aby „zbalansować” jego temperaturę barwną poprzez jej obniżenie i wykonując zdjęcie w niebieskim (chłodnym) odcieniu.

Zrozumienie działania systemu balansu bieli oraz jego ustawień w aparacie fotograficznym jest bardzo ważne. Balans bieli jest związany z charakterystyką światła, a światło jest podstawą fotografii.