Okazje na fantastyczne zdjęcia zdarzają się codziennie, wystarczy mieć oczy otwarte „na fotografię” oraz aparat zawsze przy sobie.

Stare drzwi opuszczonego domu można przeistoczyć na piękne zdjęcie do wykorzystania w przyszłości jako np. tło plakatu. Rozpadający, stary budynek czy kamienica może posiadać piękne wykończenia architektoniczne które warto sfotografować, lub budynek w całości może stworzyć ciekawą kompozycję „z historyczną duszą” która może startować w konkursach fotograficznych. Swoją drogą, fotografowie wygrywający konkursy niekoniecznie jeżdżą do najpiękniejszych miejsc na świecie aby zrobić fotografie konkursowe, w 90% przypadków znajdują oni (potrafią znaleźć i to jest ich przewaga) piękno oraz pomysł na świetne zdjęcia w otaczającym ich świecie.

Pomysł na dobre zdjęcia

Łatwo powiedzieć ale jak to zrobić? Zauważanie coraz lepszych tematów na zdjęcia przychodzi z czasem, ale tylko z czasem spędzonym z aparatem, z czasem wykonywania kolejnych, bardziej lub mniej, udanych zdjęć, nauki na własnych błędach, zauważaniu co wygląda na fotografiach dobrze a co nie koniecznie. Tak, dobre zdjęcia to głównie praktyka. Im więcej praktyki tym lepsze zdjęcia, koniec kropka.

Uwaga, najważniejsza wskazówka:

Jeżeli uważamy się za fotografów, kochamy to robić, pasjonuje nas to i chcemy się wciąż rozwijać w tym fachu, zabierajmy nasz aparat wszędzie, nie kilka razy w roku przy okazji wyjazdu ale również na spacer z dziewczyną / żoną / przyjaciółmi / rodziną, w drogę do pracy czy na pocztę 🙂 Podczas drogi rozglądajmy się i szukajmy ciekawych pomysłów na zdjęcia, szukajmy nie tylko w skali ogólnej ale również w mniejszej – ciekawych detali, kolorów, tekstur itd. Rozglądajmy się na boki, ale spójrzmy czasem na to co znajduje się pod nogami lub nad naszymi głowami. Jeżeli coś wpadnie nam w oko zróbmy temu zdjęcie, najlepiej spod różnych kątów, z różnymi ustawieniami aparatu czy obiektywu aby później wybrać najlepsze ujęcie.  Nawet najmniejsza zmiana pozycji z której wykonamy zdjęcie zmienia jego wygląd diametralnie. Jeżeli nie trafimy z tematem czy ustawieniami to trudno, będziemy mądrzejsi następnym razem, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie aby wrócić na dane miejsce i powtórzyć ujęcie biorąc pod uwagę zauważone błędy. Jest to najprostsza ale również najskuteczniejsza droga do wykonywania zdjęć na naprawdę wysokim poziomie.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany