Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek popularnej lustrzanki formatu FX – Nikon D610. Nowy model, w lekkim i poręcznym korpusie, oferuje rozwiązania znane z flagowych lustrzanek Nikon. Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24,3 megapiksela z procesorem obrazu EXPEED 3 zapewnia doskonałe odwzorowanie szczegółów na zdjęciach wykonywanych z prędkością do
6 kl./s., a zaawansowany tryb filmowania pozwala na tworzenie w pełni profesjonalnych produkcji. Dzięki solidnej konstrukcji Nikon D610 doskonale sprawdzi się w każdych warunkach środowiskowych.

Nikon D610 widok z przodu

Nikon D610 widok z przodu

„Nikon D610 zapewnia niesamowitą jakość zdjęć, jaką daje format FX. Jest przy tym szybki, wydajny, wytrzymały i lekki. Możliwości oferowane przez nowy model sprawiają, że
Nikon D610 stanowi doskonałą propozycję dla fotoamatorów zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności
i twórczego potencjału” 
– mówi Dirk Jasper, kierownik
ds. produktów profesjonalnych w Nikon Europe.

 

Pełna moc obrazu

Lekki korpus modelu Nikon D610 kryje szereg zaawansowanych technologii stosowanych
w profesjonalnych lustrzankach cyfrowych firmy Nikon. 

Matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 24,3 megapiksela zapewnia bardzo wysoki poziom szczegółowości obrazu. Zakres ISO od 100 do 6400, z opcją zwiększenia do 25 600 i zmniejszenia
do 50, pozwala rejestrować ostre zdjęcia oraz filmy w dowolnych warunkach oświetleniowych.

Dzięki wydajnemu procesorowi EXPEED 3 lustrzanka z łatwością przetwarza duże ilości danych, gwarantując jednocześnie wierne odtworzenie kolorów oraz ulepszoną redukcję szumów. 16-bitowa technologia przetwarzania obrazu pozwala uchwycić znacznie większe bogactwo szczegółów, barw
i odcieni. Zapewnia też płynne przejścia tonalne
w całej skali kolorystycznej, aż do czystej bieli, nawet na zdjęciach rejestrowanych w formacie JPEG.

Zastosowany w lustrzance Nikon D610 39-polowy system autofokus Multi-CAM 4800 zapewnia szybkość oraz precyzję w każdych warunkach oświetleniowych.

Z aparatem D610 współpracują obiektywy o przysłonie do f/8, a przy maksymalnie otwartej przysłonie
i czułości do –2 EV (ISO 100, 20°C) system AF umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć nawet przy samym świetle księżyca. W celu zapewniania pełnej kontroli nad kadrem, oferuje on możliwość wyboru poszczególnych pól lub skonfigurowanych ustawień obejmujących 9, 21 lub 39 pól AF. Tryby autofokusa, takie jak AF z dynamicznym wyborem pola i śledzenie 3D, pozwalają utrzymać ostrość nawet
na najmniejszych obiektach, bez względu na sposób, w jaki się one poruszają. Dzięki uproszczonemu wyborowi trybów AF (AF-A, AF-S i AF-C) nie trzeba odrywać oczu od wizjera podczas wybierania ustawień.

Nikon D610 widok z góry

Nikon D610 widok z góry

Nikon D610 jest szybszy od swojego poprzednika, umożliwiając rejestrowanie zdjęć z prędkością
do 6 kl./s zarówno w formacie FX, jak i DX. Dzięki temu fotografowanie dynamicznych scen jest jeszcze prostsze. Ponadto, aparat oferuje nowy tryb cichego zwalniania migawki w trybie zdjęć seryjnych firmy Nikon, który znacznie wycisza dźwięk pracy mechanizmu powrotu lustra. Rozwiązanie to umożliwia fotografowania trudnych do uchwycenia obiektów, takich jak dzikie zwierzęta, z prędkością do 3 kl./s.

Zastosowany w modelu Nikon D610 zaawansowany system rozpoznawania scenerii obejmuje
2016-pikselowy czujnik RGB, służący do pomiaru ekspozycji, który dokładnie analizuje każdą scenę
w celu zapewnienia jak najwierniejszego odwzorowania. Jest on wyposażony w nowatorską funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy przy użyciu wizjera optycznego, a także precyzyjnie rozpoznaje barwy
i jasność sceny. Tak wysoki poziom szczegółowej analizy scenerii umożliwia również dokładniejsze działanie autofokusa, automatycznej ekspozycji i ekspozycji błysku i-TTL w zróżnicowanych warunkach kompozycyjnych i oświetleniowych.

 

Szybkość reakcji i intuicyjność obsługi

Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom Nikon D610 wyróżnia się szybkością reakcji, niezawodnością działania oraz wysoką ergonomią rozmieszczenia przycisków i pokręteł sterujących, umożliwiając użytkownikowi komfortową obsługę. 

Nikon D610 widok panelu sterowania

Nikon D610 widok panelu sterowania

 • Szybkie reagowanie na polecenia: uruchomienie trwa ok. 0,13 sekundy
 • czas otwarcia migawki ograniczono do ok. 0,052 sekundy1, natomiast funkcja zdjęć seryjnych pozwala wykonywać ok. 6 kl./s w formatach FX i DX.
 • Trwała migawka o wysokiej precyzji działania: trwałość i precyzja działania zespołu migawki zostały potwierdzone w teście obejmującym 150 000 cykli zwolnień. Zakres czasu otwarcia wynosi
  od 1/4000 do 30 s. Migawka jest wyposażona ponadto w inteligentny, samodiagnozujący się monitor pracy. W aparacie zastosowano też nowatorski zespół napędowy, zmniejszający pobór mocy przy dłuższym czasie otwarcia migawki podczas nagrywania filmów.
 • Precyzyjny wyświetlacz LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i szerokim kącie oglądania, z ok.
  921 000 punktów oraz automatycznym sterowaniem jasnością
  zapewnia jasny, wyrazisty obraz i znacznie udoskonaloną reprodukcję kolorów. Jasność wyświetlacza LCD jest automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia.
 • Wizjer optyczny ze szklanym pryzmatem: zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1,4 ustawiony na nieskończoność, -1 dptr.).
 • Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia precyzyjne potwierdzenie wypoziomowania zdjęcia na wyświetlaczu LCD lub w wizjerze, sprawdzające zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

Niezawodność w każdych warunkach

Zbudowany z myślą o pracy w każdych warunkach Nikon D610 został wyposażony w przednią i tylną obudowę ze stopu magnezu. Nowy model cechuje się również odpornością na wilgoć i kurz.

Dwa gniazda kart SD (SDXC i UHS-I) oferują możliwość zapisywania plików RAW i JPEG na osobnych kartach, kopiowanie między kartami i wybieranie gniazda w zależności od ilości pozostałego miejsca podczas rejestrowania filmu. Dzięki wykorzystaniu udoskonalonych obwodów elektrycznych można wykonać ok. 900 zdjęć lun nagrać ok. 60 minut filmu podczas korzystania z podglądu na żywo bez konieczności doładowywania akumulatora.

 

Wbudowane narzędzia kreatywne

Nikon D610 widok z boku

Nikon D610 widok z boku

Szeroka gama kreatywnych i praktycznych narzędzi dostępnych w aparacie pozwala w pełni cieszyć się swobodą twórczą.

 • Zdjęcia poklatkowe: fotografowanie z interwałometrem umożliwia wyzwalanie migawki we wcześniej ustalonych odstępach czasu. Zdjęcia można łatwo zapisywać w formie plików filmowych i oglądać
  w trybie przyspieszonego odtwarzania od 24 do 36 tys. razy większej od normalnej prędkości.
 • Tryb HDR (wysoki zakres dynamiki): możliwość zrobienia jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym zwolnieniem migawki. Zakres można poszerzyć o ±3 EV
  o pełnym nasyceniu i przejściach tonalnych. Możliwe jest jednocześnie dostosowanie płynności krawędzi zetknięcia dwóch ekspozycji w celu uzyskania większej naturalności.
 • Ustawienia Picture Control: możliwość dostosowania wyglądu zdjęć i filmów dzięki dokładnej regulacji parametrów ostrości, nasycenia, odcieni itp. Ta funkcja jest dostępna bezpośrednio
  za pomocą specjalnego przycisku.
 • Programy tematyczne: 19 programów tematycznych pozwala zoptymalizować ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki, czułość ISO i wartość przysłony, aby za każdym razem uzyskać wspaniałe efekty. To idealny sposób na szybkie wykonywanie idealnych zdjęć.
 • Edycja w aparacie: menu obejmują całą gamę użytecznych funkcji, w tym opcję korekcji efektu czerwonych oczu i balansu kolorów, a także funkcję D-Lighting, przetwarzanie formatu RAW i zmianę wielkości zdjęcia. Dostępne są między innymi następujące efekty filtrów: Skylight, Cross Screen, Efekt miniatury, Kolorowy kontur, Szkic kolorowy i Kolor selektywny. Opcje szybkiego retuszu obejmują korektę dystorsji, korekcję kształtu, prostowanie obrazu i efekt rybiego oka. Dostępna jest też funkcja edytowania filmów umożliwiająca określenie ich momentu początkowego i końcowego, co zapewnia efektywniejsze zapisywanie.

 

Profesjonalne filmowanie

Nikon D610 widok z boku

Nikon D610 widok z boku

Nikon D610 wyposażono w profesjonalne funkcje nagrywania filmów Full HD D-Movie w trybie wielokadrowym. Nowy model odznacza się wszechstronnością zastosowań filmowych, różnorodnością dostępnych szybkości nagrywania oraz dużymi możliwościami dostosowania sposobu sterowania do potrzeb użytkownika. Dzięki funkcji podglądu na żywo fotograf może z łatwością przejść od wykonywania inspirujących zdjęć do nagrywania wysokiej jakości materiałów wideo.

 • Liczba klatek na sekundę: filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) można nagrywać w formatach 30p, 25p i 24p, z opcjonalnymi prędkościami 60p, 50p i 25p w przypadku rozdzielczości 720p. Maksymalna długość filmów w rozdzielczości Full HD wynosi około 29 min i 59 s.
 • Tryb wielopolowy: rozdzielczość Full HD (1080p) jest dostępna zarówno w formacie FX jak i DX,
  co zapewnia wyjątkową swobodę filmowania.
 • Nagrywanie dźwięku w wysokiej jakości: w filmach rejestrowanych aparatem Nikon D610 jakość dźwięku jest równie wysoka jak jakość obrazu. Złącze mikrofonowe umożliwia korzystanie z zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego gwarantującego wyraźne nagrywanie dźwięku, natomiast wyjście audio pozwala używać słuchawek zewnętrznych.
 • Nieskompresowane wyjście HDMI: Nikon D610 oferuje możliwość transmitowania nieskompresowanego strumienia wideo w formacie 1080p w czasie rzeczywistym na zewnętrzne urządzenie nagrywające. W przypadku wykrycia zewnętrznego monitora format sygnału jest automatycznie zmieniany na 1080i. Nieskompresowane dane są przekazywane w wybranej wielkości zdjęcia i z wybraną liczbą klatek na sekundę bez nakładki informacyjnej, która może być jednocześnie wyświetlana na wyświetlaczu TFT aparatu.

 

Niestety data wprowadzenia lustrzanki Nikon D610 do sprzedaży nie została jeszcze ustalona.

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany