Kurs fotografii Lekcja 3) Parametr ISO

Kurs fotografii Lekcja 3) Parametr ISO

25 kwietnia 2013 Wyłączono przez Tomasz

ISO jest jednym z trzech najważniejszych parametrów wykorzystywanych w fotografii (dwa pozostałe to czas naświetlania oraz przysłona). ISO określa czułość matrycy aparatu cyfrowego na światło. Im ta wartość jest większa, tym aparat potrzebuje mniej czasu aby zarejestrować poprawnie naświetlone zdjęcie. Praktycznie każda osoba znająca się na fotografii twierdzi, że zawsze powinno się wykorzystywać najniższą możliwą czułość matrycy – ISO. Dlaczego? Jaki wpływ na jakość zdjęć ma ISO?

 

Najlepiej samemu zbadać wpływ wartości ISO na jakość zdjęć, poprzez wykonanie poniższego ćwiczenia:

  1. Ustaw aparat na statywie aby za każdym razem fotografować tą samą scenę
  2. Aparat powinien być ustawiony w trybie preselekcji przysłony aby jedyną zmienną był czas naświetlania
  3. Ustaw parametr czułości ISO na wartość 100 i zrób zdjęcie
  4. Zwiększaj wartość ISO co 100 aż do maksymalnej wartości obsługiwanej przez Twój aparat fotograficzny. Po każdym zwiększeniu wykonaj zdjęcie.
  5. Po wykonaniu wszystkich zdjęć, porównaj je na komputerze, najlepiej powiększając jeden stały element na każdym zdjęciu, szczególną uwagę zwróć na wzrost widoczności szumu na zdjęciach wraz ze wzrostem wartości ISO. Jest to szczególnie widoczne w ciemnych obszarach zdjęcia.

 

Wszystkie przykładowe zdjęcia zostały wykonane w stałych warunkach oświetleniowych oraz ze stałą wartością przymknięcia przysłony wynoszącą f/8. Proszę zwrócić uwagę na skracanie czasu naświetlania wraz ze wzrostem czułości ISO. Potwierdza to tezę, że gdy zwiększamy czułość matrycy aparatu poprzez ISO, aparat potrzebuje mniej czasu aby uzyskać poprawnie doświetlone fotografie. Niestety wraz ze wzrostem wartości ISO, znacznie zwiększa się widoczność szumu na zdjęciach.

Wpływ parametru ISO na jakość zdjęć oraz na czas naświetlania

Wpływ parametru ISO na jakość zdjęć oraz na czas naświetlania