Jaka jest różnica między sRGB a Adobe RGB

Jaka jest różnica między sRGB a Adobe RGB

27 października 2015 Wyłączono przez Tomasz

W większości bardziej zaawansowanych aparatów fotograficznych mamy możliwość wyboru przestrzeni barw. Najcześciej możemy wybrać jedną z dwóch najbardziej popularnych przestrzeni barw: sRGB lub Adobe RGB. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Przestrzeń barw

Oba terminy: sRGB oraz Adobe RGB oznaczają rodzaj przestrzeni barw. Przed dokładną odpowiedzią na zadane w tytule tego postu pytanie warto wyjaśnić owe pojęcie „przestrzeni barw”. Najprościej mówiąc przestrzeń barw oznacza przestrzeń wszystkich kolorów które mogą zostać zapisane na danym zdjęciu. Standardowy 8-bitowy plik JPEG może zapisać 16.7 miliona różnych kolorów. Mimo tego faktu, żadna z wymienionych przestrzeni nie wykorzystuje wszystkich możliwych 16.7 miliona różnych barw. Różne przestrzenie barw pozwalają na zapisanie szerszej lub węższej gamy z maksymalnej liczby 16.7 miliona kolorów które są dostępne. Tutaj można zaznaczyć przewagę przestrzeni Adobe RGB która jest szersza niż przestrzeń sRGB. Prezentuje to poniższy rysunek, widzimy, że przestrzeń AdobeRGB zawiera przestrzeń sRGB w sobie.

CIExy1931_AdobeRGB_vs_sRGB

Która przestrzeń jest lepsza?

Większość profesjonalistów bez chwili zastanowienia odpowie, że lepszą przestrzenią barw jest Adobe RGB ponieważ pozwala na reprezentację większej o ok 35% liczby kolorów. Czy oznacza to, że przestrzeń Adobe RGB jest lepsza? Nie do końca, ponieważ przestrzeń kolorów sRGB jest stosowana dłużej i zdecydowana większość świata pracuje właśnie na przestrzeni sRGB (strony internetowe, urządzenia przenośne, komputery), większość standardowych monitorów nie jest nawet przystosowana do wyświetlania kolorów z przestrzeni Adobe RGB – wyświetlają one ok. 97% kolorów z przestrzeni sRGB oraz jedynie ok. 75% kolorów Adobe RGB. Ponieważ strony internetowe również opierają się o przestrzeń sRGB, wysyłając zdjęcie w przestrzeni Adobe RGB, przeglądarka internetowa dokona automatycznej konwersji do sRGB, najcześciej w mało „ciekawy” sposób (kolory zostaną zdesaturowane i wyblakłe). Najbardziej popularne zastosowanie w którym Adobe RGB sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż sRGB to druk. Kolory będą bardziej „żywe” oraz nasycone, niestety zobaczymy ten efekt dopiero po wydrukowaniu obrazu, ponieważ jak wspomniałem wcześniej, standardowy monitor nie wyświetli poprawnie zdjęcia Adobe RGB. Podsumowując: jeżeli zdjęcie jest wykonywane z myślą o wydrukowaniu – lepszą przestrzenią barw będzie Adobe RGB, jeżeli ma ono zostać opublikowane i prezentowane w internecie lub urządzeniach elektronicznych – lepsza najcześciej będzie przestrzeń sRGB.

 

Którą przestrzeń warto wybrać?

Pomimo wszystkich opisanych w poprzednim paragrafie wad, w większości przypadków lepiej wykonywać zdjęcia w przestrzeni barw Adobe RGB. Dlaczego? Ponieważ obraz wykonany w przestrzeni Adobe RGB możemy przekonwertować do przestrzeni sRGB w dowolnym momencie bez utraty jakości i opublikować zdjęcie w internecie lub wyświetlać na dowolnym monitorze lub urządzeniu. Niestety, konwersja w drugą stronę nie jest możliwa czyli zdjęcia wykonanego w przestrzeni sRGB nie możemy przekonwertować do Adobe RGB i odzyskać kolory które zostałyby zarejestrowane w tej przestrzeni barw.