Fotografowanie jesiennych krajobrazów

Fotografowanie jesiennych krajobrazów

8 października 2013 0 przez Tomasz

Niestety, lato mamy już za sobą, swoją drogą minęło bardzo szybko, dopiero co się zaczęło a już się skończyło. Dla mnie jedynym pozytywnym aspektem tej sytuacji jest to, że nadeszła świetna pora na jesienną fotografie krajobrazową. Jako mieszkańcy Polski mamy tą zaletę, że aby uchwycić piękno jesiennej przyrody nie musimy organizować większych wyjazdów, wystarczy spacer z aparatem do lasu czy nawet parku. Jaki sprzęt warto zabrać ze sobą oraz jak ustawić aparat fotograficzny aby pokazać na zdjęciu prawdziwe piękno tej pory roku?

Fotografowanie jesiennych krajobrazów

RAW i tylko RAW

Niejednokrotnie już wychwalałem zalety fotografowania w formacie RAW, teraz powtórzę to jeszcze raz i podam konkretny powód dlaczego jesienne pejzaże powinny być tym bardziej fotografowane w tym formacie. Otóż, poza wieloma zaletami, fotografując w formacie RAW mamy możliwość dowolnej zmiany balansu bieli na komputerze już po wykonaniu zdjęcia. Jesienne pejzaże wyglądają pięknie gdy balans bieli jest ustawiony poprawnie, ale możemy jeszcze dodatkowo podkreślić i ocieplić kolorystykę zdjęcia poprzez zmianę balansu bieli (ocieplenie kolorów osiągniemy poprzez zwiększenie wartości temperatury barwowej w stopniach Kelwina w dowolnym programie do wywoływania RAW-ów np. Adobe Camera Raw). Późniejsze dostosowywanie balansu bieli a co za tym idzie całej kolorystyki ujęcia możemy przeprowadzić wedle gustu siedząc przed komputerem w cieplutkim pokoju, format JPEG nie da nam tej możliwości, jeżeli zdjęcie zostało wykonane z danym ustawieniem balansu bieli, jego zmiana jest już praktycznie nie możliwa bez utraty jakości.

Filtry fotograficzne

Podczas fotografowania jesiennych pejzaży przydatne będą dwa filtry, połówkowy szary oraz polaryzacyjny. Filtr połówkowy szary pozwala na zmniejszenie jasności nieba (przy pozostawieniu jasności dolnej części kadru bez zmian) co pozwala uniknąć prześwietlenie oraz, gdy na niebie znajdują się chmury (najlepiej deszczowe) dodaje zdjęciu charakteru poprzez zwiększenie kontrastu.

Filtr polaryzacyjny wpływa na zwiększenie nasycenia barw poprzez stłumienie odbijającego się światła. Dodatkowo, jeżeli fotografujemy przy dobrej pogodzie filtr polaryzacyjny delikatnie przyciemni błękit nieba uwydatniając je na zdjęciu.

 

Statyw

Oczywiście, dobry statyw zawsze się przyda, uprawiając fotografię pejzażową korzystamy z wysokich wartości parametru przymknięcia przysłony (f/11 – f/16) ograniczając ilość światła wpadającego do aparatu. Dodatkowo założone filtry: połówkowy szary i polaryzacyjny znacznie ograniczają dopływ światła. W tych warunkach aby osiągnąć najwyższą jakość zdjęć, uniknąć poruszeń, fotografować z najniższą wartością ISO i odpowiednio wykadrować zdjęcie, użycie statywu jest praktycznie obowiązkowe.

 

Zapraszam do chwalenia się swoimi jesiennymi pejzażami na naszym forum oraz do podsyłania zdjęć na adres kadrzasada@gmail.com w celu oceny a może i publikacji na naszej stronie.

 

Pozdrawiam.