Fotografia z lampą błyskową – tryby pracy lampy błyskowej

Fotografia z lampą błyskową – tryby pracy lampy błyskowej

14 sierpnia 2013 0 przez Tomasz

W większości aparatów kompaktowych oraz lustrzanek cyfrowych istnieje możliwość wybrania trybu pracy lampy błyskowej. Aparat oferuje zazwyczaj cztery podstawowe tryby: auto,zawsze włączona, redukcja efektu czerwonych oczu oraz „slow-sync”. Czym różnią się wymienione opcje oraz kiedy z nich skorzystać?

 

Lampa błyskowa w trybie auto

Lampa błyskowa w trybie automatycznym

Gdy włączoną mamy opcję automatycznego wyzwalania lampy błyskowej, aparat wykrywa czy fotografowana scena jest wystarczająco jasna do odpowiedniego naświetlenia bez lampy błyskowej, gdy światła jest zbyt mało wyzwalany jest błysk flasha. Niestety, światło lampy błyskowej w tym trybie będzie bardzo mocne oraz jeżeli nie mamy możliwości odbicia błysku od większej powierzchni typu sufit czy ściana, światło będzie bardzo ostre powodując najczęściej spłaszczenie oraz prześwietlenie fotografowanej osoby. Tło zostanie skryte w ciemnościach, ponieważ zostanie niedoświetlone przez błysk, czas naświetlania będzie zbyt krótki aby uzyskać odpowiednią ekspozycję obiektów w tle.

 

Lampa błyskowa zawsze włączona

Lampa błyskowa zawsze włączona

W trybie włączonej lampy błyskowej, błysk będzie wyzwalany zawsze, niezależnie od jasności fotografowanej sceny. Tryb wykorzystywany najczęściej gdy chcemy wymusić błysk w celu doświetlenia sceny lub stworzenia specjalnego efektu. Idealna opcja gdy fotografujemy „pod światło” w celu doświetlenia twarzy fotografowanej osoby.

 

Redukcja efektu czerwonych oczu

lampa błyskowa w trybie redukcji czerwonych oczu

Praca lampy błyskowej w trybie redukcji efektu czerwonych oczu polega na wyzwoleniu serii błysków przed zrobieniem zdjęcia w celu zwężenia źrenicy fotografowanej osoby. Zwężenie źrenic redukuje ryzyko powstania efektu czerwonych oczu na zdjęciu. Po serii błysków wstępnych następuje błysk doświetlający podczas którego wykonywane jest zdjęcie.

 

Slow-sync

Lampa błyskowa w trybie slow sync

Dający najlepsze efekty tryb pracy lampy błyskowej pod warunkiem, że jest używany świadomie. Jego działanie polega na wyzwoleniu błysku który doświetla i „zamraża” w bezruchu fotografowaną osobę znajdującą się na pierwszym planie . Po wyzwoleniu błysku czas naświetlania jest wydłużony w celu dodatkowego doświetlenia tła. Podczas korzystania z tego trybu aparat musi pozostać w bezruchu, najlepiej gdy jest zamontowany na statywie, w innym przypadku tło zostanie poruszone.

 

Działanie większości z powyższych trybów jest automatyczne. Gdy zapoznamy się z ich działaniem oraz z parametrami zdjęcia ustawianymi automatycznie przez aparat, nic nie stoi na przeszkodzie w przełączeniu aparatu w tryb manualny i ustawianiu wszystkich parametrów ręcznie w celu uzyskaniu jeszcze lepszych efektów. Praktyka jest najlepszą formą nauki fotografii i nic nie zastąpi doświadczenia z wykonywania kolejnych zdjęć.